Miřejovický půlmaratón

Podřipská rovina lákala odedávna lidské pokolení. Pradávné pověsti o tom vyprávějí…

V malebném kraji poklidná Vltava, svědek všech dějinných událostí, by mohla též vyprávět. Nedávnou, ještě v živé paměti místních, je zatopení ohromné plochy krajiny při stoleté povodni. A malebné vesničky staročeských názvů jsou důkazem staleté historie lidského pokolení v tomto kraji.

K jedné z dalších historických událostí zde došlo právě v tuto dobu. Postaralo se o ní tentokráte pokolení běžců a parta nadšenců z Maratónklubu Miřejovice, která uspořádala první ročník Miřejovického půlmaratónu.

Do osady Miřejovice přivádí návštěvníky první odbočka ze staré silnice z Prahy na Teplice po přejezdu mostu přes Vltavu. Tam, v malebném koutu na břehu Vltavy, byl start i cíl závodu. Vše klapalo podle představ pořadatelů a tak se běžci vydali po startu na starý most přes Vltavu v Nelahozevsi, na Všestudy, do Dušníků a Dědibab, kde byla obrátka. Cesta zpět však nevedla přesně po trase tam. Odbočovala do zámecké zahrady, kolem Veltruského zámku a znovu se vracela na původní trasu, zpět přes most do cíle. A aby k pověstem bylo něco připodobněno, zbloudilo i tentokráte pár Čechů v tomto kraji. Předkové to měli ale těžší, jen tak cestu nenacházeli, zatímco běžcům nedělalo potíže vrátit se na trasu. A tak se v cíli objevili dříve či později všichni. Jak už to v tomto období bývá, sužovalo je letní slunce a vítr, prohánějící se bez zábran povltavskou rovinnou. Nápoj na občerstvovacích stanicích byl doslova živou vodou.

V cíli však panovala obvyklá běžecká pozávodní pohoda. Přispělo k ní i neobvyklé zpestření akce dalšími soutěžemi. A tak kronikáři mohou zaznamenat vznik další historické události v tomto kraji.

1. 8. 2009

Jan Dolejš

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

13. 8. 2009 / Reportáž / Autor: Jan Dolejš

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »