KRKONOŠSKÝ SURVIVAL – 18. 3. 2016


března
2016

18

KRKONOŠSKÝ SURVIVAL – 18. 3. 2016

Nemáte chuť zkusit tak trochu pestřejší ultramaraton v zimních Jizerkách a Krkonoších? Jestli ano, tak přijeďte koncem března do Krkonoš na survival. Závodníci si při něm sice mohou zvolit, zda se budou pohybovat na běžkách, sněžnicích, či jen pěšky. Pokud ale bude stejné počasí jako loni nebo předloni, tak většina startovního pole pravděpodobně poběží.

Hned na začátku je potřeba zmínit hlavní zvláštnosti Krkonošského survivalu. Jedná se o 20 hodinový scorelauf (volný postup mezi kontrolami) pro tříčlenné týmy. Z toho je tedy jasné, že nemůžete čekat žádné značení trasy. Tentokrát se začíná v Jizerských horách, kam účastníci přejedou autobusy po předchozí prezentaci v cíli, který je na horské chatě Kara. Po tradičním prologu, který slouží k rozptýlení startovního pole, se týmy vydají zpět ke Kaře. Cestou „sbírají“ kontroly. Žádná kontrola není povinná. Navštívit všechny totiž stejně nebývá v tomto závodě možné, takže je třeba nastudovat mapu a pečlivě naplánovat trasu. K dispozici jsou totiž pouze mapy bez turistického značení a GPS je zakázána.

To všechno s ohledem na fyzickou kondici a schopnost navigace v neznámém terénu. Pomyslnou ideální trasu ale závodníci stejně v průběhu závodu mění. Podle toho, jestli jsou rychlejší (nebo pomalejší), než původně plánovali.

Stanoviště mají rozdílná bodová ohodnocení. Tím je volba trasy o to obtížnější. Body lze ale získat nejen za stanoviště. Na účastníky čekají ještě doplňkové disciplíny. I příští ročník zpestří trasu brod řeky s následujícím výběhem těžkým terénem (na čas). Tentokrát na jiném místě, než v posledních dvou letech. Bude také časovka do vrchu, nebo přírodní překážková dráha. Můžete se těšit i na další zpestření. V minulých ročnících jimi bylo například lezení na Hnědých skalách u Strážného, proběhnutí několika sty metrů podzemních tunelů dělostřelecké pevnosti Stachelberg (i v části s vodou po kolena) či vytažení člena týmu na hráz přehrady pod Špindlem.

Velkou roli hraje doplňování energie. Je třeba se rozhodnout, zda všechny tekutiny a jídlo potřebné pro závod nést od začátku s sebou, nebo jestli se tým bude zdržovat nákupy cestou. Pokud vůbec bude mít smysl volit trasu přes „civilizaci“. Bez podobných věcí by to nebyl survival, ale jen poněkud těžší výlet na Kokořín.

Jestli vás to, co jste si teď přečetli, zaujalo a chtěli byste se zúčastnit náročného, exkluzivního závodu, při kterém poměříte síly s nejlepšími ve svém oboru, máte možnost. Na Krkonošském survivalu pravidelně startují mistři republiky (z různých outdoorových disciplín), v jednom ročníku vyhráli kategorii mix polští mistři Evropy. Krkonošský survival 2016 odstartuje 18. března v deset večer. Již popáté. Je třeba zmínit ještě jednu věc. CHKO Jizerské hory, Lesy ČR a Krnap povolili účast 55 týmů. Větší počet možný není.

Pokud zvládnete 60-70km v terénu (a na 20hod to není zas tak moc), není třeba mít z KS strach. Vítězové zvládnou klidně i dvakrát tolik, ale protože závod má časový limit, popovídat o průběhu závodu si budete moci i s vítězi. Ti totiž dorazí do cíle ve stejnou dobu jako většina ostatních. Pozávodní večírek si tak můžete užít celý. Samozřejmě, že zkušenosti, fyzička a umění pohybu v drsných podmínkách zimních hor se hodí. Ale závod pravidelně dokončují i nováčkové v „oboru“. Protože i když někdo zjistí, že nezvládne všechno, co si naplánoval, vždy je možnost se nasměrovat přímo k cíli a neztrácet docházející síly obíháním všech koutů mapy závodu.

V docela nízkém startovném 750Kč/os. je ještě tričko, večeře po závodě a pomyslná jízdenka autobusem na start.

Krkonošskému survivalu byl nedávno udělen statut „Mistrovství ČR v zimním přírodním víceboji“.

Běhejte na běžeckém pásu kdykoliv z pohodlí domova.

Tma a častá nepřízeň počasí nutí mnoho běžců pověsit běhání přes podzim a zimu na hřebík. To je velká škoda. Řešením může být běh na běžeckém pásu.

Přinášíme vám několik tipů na kvalitní běžecké pásy od jednoho z největších prodejců fitness vybavení v ČR – Insportline.cz, který na běžecké pásy navíc poskytuje prodlouženou záruku 10 let.

Dostupné běžecké pásy do 15 000 Kč

Běžecké pásy s vyšší výbavou do 30 000 Kč

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

31. 12. 2015 / Závody / Autor: Běháme.cz

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Mám to uplně stejně a s těma Nike, určitě lepší tím jak jsou širší ale...

Zkušenosti se sporttestery při běhání
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Záleží na co jiného je budete chtít nosit a co všechno budete chtít mě...

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
13. 07. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Jo jsou to běžecké boty a takový základ. Takže časem určitě doporučuju...

Nejnovější témata

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...