Obezita

Obézních lidí po celém světě stále přibývá. Obezita je stav, kdy dochází k nadměrnému hromadění tukových zásob a příčiny mohou být různé. Nejčastěji vzniká nedostatkem pohybu a nadbytečným příjmem kalorií, avšak určitý vliv má také genetika.

Rozlišuje se obezita mužského typu, kdy je tuk soustředěn hlavně v oblasti břicha (typ jablko) nebo obezita ženského typu, kdy je tuk soustředěn v oblasti boků (hruška). V důsledku obezity vzniká mnoho nemocí, nejčastěji ateroskleróza, rakovina, nemoci kloubů a páteře, cukrovka…

Tedy nejčastější příčinou bývá nedostatek pohybu a velký přísun kalorií, navíc většinou ještě z nezdravých potravin. To je největším problémem, i když májí vliv i další faktory.

Další příčiny obezity

Tak například nedostatečná doba spánku. Pár studií ukazuje, že lidé, kteří spí míň než 7 hodin denně, mají větší předpoklady k obezitě. Příčinou může být metabolismus, kdy při nedostatku spánku klesá hladina leptinu, který slouží k oznamování pocitu hladu.

Dalším faktorem je kouření. Je celkem známé, že kuřáci jsou prý více štíhlí než „normální“ lidé a když s kouřením přestanou, začnou přibírat na váze. Nevím, co je na tom pravdy, ale některé výzkumy to prokázaly a k možným důvodům patří fakt, že nikotin potlačuje hlad a hlavně chuť k jídlu.

Snad největší příčinou obezity, hned po životním stylu, jsou genetické předpoklady, které každý z nás nese ve své DNA. Buď to může být přímá souvislost, kdy se zdědí po rodičích onen špatný gen, který říká: „Jednou budeš tlustý a nic s tím nenaděláš! Leda, že bys žil zdravě a sportoval, pak by jsi mě mohl trochu potlačit!“ nebo může mít určitou roli zdravotní stav matky v těhotenství. Bylo dokázáno, že budoucí matky (trpící obezitou), které v době těhotenství přijímaly nadbytečné množství tučných jídel, jejich potomci mají velký sklon k obezitě hned odmalička. Avšak toto funguje i opačně, kdy podvyživené matky měly děti také trpící obezitou!

K dalším příčinám mohou patřit některé léky, věk a rasový původ.

Nadváha = Obezita?

V žádném případě. Nadváhu i obezitu poznáme podle tzv. indexu tělesné hmotnosti BMI (Body Mass Index). Sice je tato metoda hodně orientační, ale pro obvyklé případy je zcela dostatečná.

Svůj BMI zjistíte podle vzorce: hmotnost (v kg) / výška na druhou (v cm). Ideální váha je v rozmezí 18–25, NADVÁHA 26–30 a OBEZITA 31–40. Nad 40 se jedná o morbidní obezitu.

Rozsáhlý výkum WHO prokázal, že obezita způsobuje rakovinu a je mezi tím přímá souvislost. Avšak stále nejnebezpečnějším faktorem ve vzniku rakoviny je kouření.

Doporučení

  • BMI udržovat v rozmezí 19–24,9
  • Dodržovat zdravý životní styl, pravidelně sportovat
  • Vyhýbat se nadměrné konzumaci tuků a cukrů
  • Denně sníst až 5 porcí ovoce a zeleniny
  • Úplně z jídelníčku vyloučit uzeniny jako je šunka a slanina
  • Omezit konzumaci alkoholu
  • Nekouřit
  • Dodržovat pravidelný pitný režim

Napsat komentář – 4 komentářů

Obezita – 4 komentářů

  1. Gibon napsal:

    Jen dodávám že u BMI se výška zadává v metrech. Např. člověk vážící 70 kg a měřící 180 cm má BMI=70/(1,8×1,8)=21,6

  2. Storm napsal:

    Jen takové malé detaily, tukových buněk máme v těle stále stejný počet, jsou uloženy v pokožce a pouze se mění jejich objem.To znamená,že když člověk tzv. tloustne tak se ty buňky nafukují (plní tukem).Když hubneme, tuk spalujeme a buňky splaskávají, ale nikdy se jich nezbavíme.
    A ještě k BMI, jak jistě víte, tohle není právě spolehlivý způsob zobrazování tělesného stavu jedince.Mnozí odborníci jej naopak už dlouho odsuzují, protože neukazuje to nejdůležitější a to je poměr svaloviny a tuku.A to může být často fatální chyba.

  3. admin napsal:

    Dobrý den,
    děkuji za zajímavé informace.
    Pokud k tomu máte hodně co říci, mohl byste případně sepsat takový miničlánek, aby jste tuto problematiku nám všem vysvětlil a bylo by to pro nás velmi přínosné.
    Měl byste tedy zájem? Pokud by Vás to nějak neobtěžovalo nebo byste tomu nechtěl věnovat Váš čas.

  4. barcelona napsal:

    BMI je opravdu hloupost, z toho vzejde vždy maximálně polopravda (což je lež). Navíc BMI je stanoven na běžnou populaci, a běžný člověk nepotřebuje držet váhu podle BMI. Kdyby byly BMI alespon pro různé druhy sportovců, potom by to možná smysl mělo, ale nic takového bohužel není..Rozhodně doporučuji každému kdo chce shodit aby BMI vzoreček obcházel…

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »