Běhání v zimě, jde to? 2. část.

Běhání v zimě, jde to? 2. část.

V minulém článku o běhání v zimě jsem psal úvodní informace k této problematice. Především jsem se v něm zaměřil na fyzickou připravenost, tempo běhu a oblečení do zimy.

Jak dále ovlivňuje správné oblečení a obuv běhání v zimě?

Někteří běžci velmi podceňují zdánlivé maličkosti, ke kterým patří např. vhodné chránění chodidel a rukou. 25% tepla z těla odchází právě z chodidel a rukou, pokud si s sebou ve spěchu zapomenete vzít rukavice (nebo vezmete jen slabé a nevhodné), velmi brzo to pocítíte a celý běh absolvujete s nepříjemným chladem.

Ve velmi mrazivých dnech běhejte zásadně v „běžkařských rukavicích“ a chraňte svá zápěstí. Pokud jsou rukavice krátké a nelze jejich konce vložit pod rukáv bundy, teplo bude stále unikat pryč. Do bot si můžete pořídit speciální vložku, která bude zahřívat chodidlo a zároveň odvádět pot. Taktéž využijte teplé ponožky. V botách však mějte stále dost místa – i z tohoto důvodu kupujte své běžecké boty o něco větší, abyste v nich mohli v zimě běhat se silnějšími ponožkami.

A pokračujeme dále, hlavou může unikat až 45% tepla! Nikdy v těchto mrazech tedy nevybíhejte bez čepice. Měla by stačit nějaká lehčí, odolná větru. Udělejte si radost a kupte si kvalitní běžeckou čepici, vybíhat s pleteným kulichem není vůbec vhodné řešení.

Samozřejmě může nastat případ, že naopak počet vrstev přeženeme a celý běh poběžíme s příliš velkou „tepelnou“ zátěží, což taky není příjemné. Při běhu se samo tělo poměrně hodně zahřeje, takže když vycházíte z domu, měli byste cítit mírný pocit zimy, který by měl odeznít cca po 5 – 7 minutách běhu.

Běhání ve sněhu a ledu

Extrémní mrazy – raději trénink venku vynechat

Mějte na paměti, že v některých extrémních případech, kdy je hluboko pod -10 stupňů Celsia, je mnohem rozumnější zůstat doma, než za každou cenu plnit nastavený běžecký plán. Existuje hned několik zástupných variant, jak se udržet v kondici a posílit své tělo jinou sportovní aktivitou. Např. posilovna (běžec by se měl zaměřovat na všechny části těla s menší zátěží, důraz na protažení všech svalových partií), běžecký pás, spinning či jiné indoorové sporty. Vždy však volte kvalitní zařízení, která vám umožní plnohodnotnou náhradu venkovního tréninku. Pokud si nevíte rady s výběrem zaměřte se například na srovnání běžeckých pásů.

Zvláště pro některé běžce trpícími i mírnými obtížemi dýchaní nebo lehkým astma je vždy lepší poradit se s lékařem a konzultovat konkrétní případ.

Musíme vzít také v potaz, že v některých částech ČR jsou v zimě velmi špatné rozptylové podmínky a špatná celková kvalita vzduchu. Pokud žijete v těchto oblastech a je vyhlášena smogová situace, běh ve městě raději vynechejte.

Pitný režim stejně důležitý jako v létě

Nezapomínejte na pitný režim, zima může klamat. Při sportu se stále zahříváte a tělo odvádí pot. Napijte se před během (klidně energetický nápoj), po doběhnutí a v případě dlouhého běhu i v jeho průběhu. Vyhýbejte se však studeným nápojům.

Poprvé publikováno: 8. 2. 2012

Napsat komentář – zatím pouze jeden komentář

Běhání v zimě, jde to? 2. část. – Jeden komentář

  1. Tomáš V. napsal:

    Děkuji Vám za skvělé dva články o běhu v zimě. Je to problematika, která mne trápila již od začátku běhání na jaře. Přeji Vám mnoho úspěchů. Tomáš

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »