Recept: Banánové smoothie na různé způsoby

Recept: Banánové smoothie na různé způsoby

Dnešní recept je ideální snídání nebo vydatnou svačinou před tréninkem pro běžce a všechny aktivně založené sportovce, kteří potřebují dostatek energie pro požadovaný výkon. Toto jídlo je velmi rychle připravené, plné vitamínů, minerálů a vyváženého poměru živin a můžete si jej dopřát pravidelně ve velkých porcích.

Osobně si nedělám moc hlavu z dodržování přesně odměřených ingrediencí a využívám, co je zrovna lokálně k dispozici. Například na jaře jsem do ovocného smoothie přidával jahody, v létě maliny nebo ostružiny. Teď na podzim zase přichází na řadu ořechy a tím pádem i krémovější varianty nápoje. Tímto způsobem vždy docílím trochu odlišné chuti, protože nějaká složka může zvýraznit výslednou chuť oproti jiné.

Uvedené množství potřebných věcí je proto značně orientační, a vztahuje se k cca 1 litru výsledného smoothie. Záleží na výkonu mixéru, ale obvykle nápoj stačí mixovat půl až jednu minutu na plný výkon. Delší doba se vyžaduje zejména při využití ovesných vloček. Pokud není uvedeno jinak, připravené suroviny vždy doliji obyčejnou vodou po příslušnou rysku.

1) Banánové smoothie s ovesnými vločkami – nejjednodušší a základní varinta

 • 3–5 banánů
 • 250 ml ovesných vloček
 • podle potřeby 2–3 polévkové lžíce lněných, slunečnicových nebo dýňových a chia semínek nebo máku
 • na dochucení třtinový cukr, skořice

Toto je naprostá klasika, když nechcete příliš vymýšlet a hrát si se složením. Vyrobíte vždy vynikající nápoj. Pokud máte dostatek banánů a potřebujete opravdu lehký a velmi energeticky hodnotný nápoj, počet banánů zdvojnásobte a žádné vločky nepřidávejte. Mák lze považovat za další ze „superpotravin“, která je levná, lehce dostupná, a velmi zdravá – jen zmíním, že obsahuje nejvyšší množství vápníku ze všech potravin vůbec! Před tréninkem je ideální nepřidávat žádná semínka (příliš bílkovin a tuků před výkonem nepotřebujete), naopak po tréninku s nimi šetřit rozhodně nemusíte.

2) Banánové smoothie s mraženým nebo čerstvým ovocem

 • 3–5 banánů
 • 250 ml mražených nebo čerstvých jahod, ostružin, malin, rybízu a ostatního drobného ovoce

Dokonce můžete využít různých poměrů ovoce nebo „lesních směsí“ a vykouzlit pokaždé jinak chuťově zbarvený nápoj. Dochucení smoothie třtinovým cukrem obvykle není nutné, protože ovoce samotné je chuťově bohaté a sladké, taktéž skořici není potřeba přidávat. Zde vynechávám i semínka, protože se k čerstvému ovoci moc nehodí, a spíše jsou vhodnější pro krémovější a „těžší“ varianty smoothie.

Tato varianta příjemně osvěží zejména v horkých letních dnech a také před výkonem.

3) Krémové banánové smoothie s čerstvým špenátem a bylinkami

 • 3–5 banánů
 • 250 ml čerstvého listového špenátu a bylin (máta, petržel)
 • 2–3 polévkové lžíce lněných, slunečnicových nebo dýňových semínek nebo máku
 • 2–3 polévkové lžíce vlašských nebo lískových ořechů podle chuti
 • místo vody kravské, sójové nebo rýžové mléko (či jinou rostlinnou variantu)

Toto smoothie je vynikající i po doběhnutí jako regenerační nápoj či večeře. Díky mléku má větší obsah bílkovin, tuků (i ze semínek). Obsah cukru již nezvyšujeme třtinovým cukrem, většinou kupovaná rostlinná mléka jsou sladká již dost. Ve špenátu je také množství vápníku a bílkovin, zelené barvivo z něj je velmi zdravé a pomáhá k lepší regeneraci a pročištění krve. Na této výživné „bombě“ určitě nešetřete a dopřívejte si ji často. V dýňových semínkách je například vysoký obsah zinku a dalších cenných prvků.

To však není všechno – všechny varianty můžete různě upravovat a přidávat ingredience, jaké budete chtít. Docílíte tím dalších chutí a třeba i lepších kombinací jednotlivých vitamínů a minerálů.

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »