Běhání se psem

Běhání se psem

Jak se říká, pes je nejlepší přítel člověka. Dává nám radost do života a zažíváme s ním mnoho pěkných chvil.

Pokud rádi běháte a máte pejska, zkuste někdy vyběhnout s ním. Bohužel není každé plemeno na běh stavěno. Příkladem můžou být buldoci a ostatní malí a těžší psi, kteří by vám určitě moc nepoděkovali, kdybyste je hnali 10 kilometrů po asfaltce.

Naštestí většina plemen pohyb miluje a jsou radostí bez sebe, když můžou cupitat do neprobádaných končin lesa se svým pánem.

Já osobně pejska mám – labradorského retrievra. Je moc chytrý, učenlivý a navíc zbožňuje pohyb. Má neposednou povahu jako ďáblík, pořád by někam běhal a za něčím se honil. Už je mu více než rok a může být tedy vystaven těžší fyzické zátěži.

Má rád procházky, ale bohužel s ním nestíhám každý den chodit ven. Proto jsem se rozhodl, že s ním zkusím vyběhnout pětikilometrový okruh do lesa, protože jsem nevěděl, jestli vydrží víc. Byl jsem ale velmi překvapen, protože 5 km dlouhá trať mu nečinila žádné obtíže a celou dobu mi v pohodě stačil a co víc, byl stále plný energie. Takže jsem měl radost, že si zároveň zaběhám a vyvenčím pejska.

Kvůli lepšímu tréninku a kvalitnější trase jsem byl donucen začít běhat po asfaltové cestě. Poprvé jsem ho vzal s sebou. Výsledek však nedopadl podle mých představ. Jako „profesionální stopař“ nechtěl jen tupě běžet u nohy svého krotitele, tak se rozhodl, že ke každému plotu přiběhne, řádně ho očuchá a popovídá si se svými psími kamarády. Tomuto věnuje dost času a dělá, že mě neslyší. Proto, i když jsem s ním zkoušel různé psí kusy, jsem byl donucen běhat své tréninkové plány sám, protože mě bohužel znatelně zdržoval a unavoval. Mě se běží líp, když nemusím myslet na to, co právě dělá a kde se zrovna zastaví kvůli očichání patníku.

Kdybych to s ním zkoušel častěji, určitě by si zvykl. Ale ne že bych na něj zanevřel úplně v tomhle směru. Vždycky jednou týdně, když jdu na regenerační trénink do lesa, vezmu ho s sebou. Kupodivu tam je celkem v pohodě, necítí žádné další psi a běží se mi s ním fajn, dokonce mi to i někdy líp utíká.

Takže jsem našel zlatou střední cestu. Normálně běhám sám, ve dnech volna (nebývá jich moc) jdu s pejskem na procházku a jeden den v týdnu si s ním jdu zaběhat do lesa.

Znám však běžce, kteří bez svého psa neuběhnou ani km a jsou moc rádi, že spolu běhají.

Pokud pejska máte, určitě to někdy zkuste. Dávejte však pozor na zdraví vašeho psa. Pokud má genetické indispozice a je náchylný k nemocem kloubů, neběhejte s ním. A když je už starý, platí to samé. Ale jestli je pejsek zdravý, nic vám v tom nebrání. Jen s ním neběhejte moc dlouhé trasy a dbejte na kvalitní stravu. Kupujte dražší, ale kvalitnější krmivo, pes vám za to bude vděčný. A jestli si nevěříte běhat bez vodítka, používejte ho. Zabráníte tak nečekaným a nepříjemným problémům. Podmínkou je, že pes musí být na vodítko zvyklý a nesmí tahat! Také by váš pejsek měl umět základy poslušnosti, ale to už sem příliš nepatří.

Trpíte nadváhou a běh ze zdravotních důvodů dělat zkrátka nemůžete? A máte pejska? V tom případě je problém vyřešen. Věnujte se rychlé chůzi a pejska berte s sebou. Bude vás to víc bavit.

A jaké máte vy zkušenosti s běháním se psem? Podělte se s námi o své zážitky dole v komentářích.

Napsat komentář – 39 komentářů

Běhání se psem – 39 komentářů

 1. robert napsal:

  Chodím taky běhat se svým pejskem – taky labradorem, není to nijak zvlášť dlouhá trať – více než 40 minut mi to nezabere, ale zase běháme každý den. Můj problém však je, že když zrovna nemám tolik sil a spíše „vyklusávám“ vyčerpávající den, tak pejsek si furt něco značkuje (běháme s vodítkem) a to je strašně moc unavující, jinak ale když běžíme svižně, tak ho akorát nazačátku nechám vyčurat se párkrát a pak se nám běží suprově. Takže všem můžu běhání s pejskem doporučit.

 2. admin napsal:

  S tím značkováním je to svatá pravda 😉 Ten můj to taky dělá, musím kvůli tomu mnohdy zastavovat a to mi hrozně vadí. Ale většinou když běháme v tom lese, tak to nedělá, a pak je to fajn.

 3. Magda napsal:

  Já běhám asi už rok,vzala jsem s sebou tyky pejska,mám německého ovčáka,protože nechtěl jíst a celý den prospal.Teď už je to s ním v pohodě,ale i když s ním běhám bez vodítka,tak je po 30 minutách unavenější daleko víc než já.

 4. Anna napsal:

  No tak já mám pejsky dva..Německé pinče,je to něco jako dobrman,jen s tím rozdílem že je menší..Mají plno energie a jsou to moji nejlepší trenéři..Když můžou běžet,jsou šťastní.problém ale pak nastane když běžím v lese a okolo nás proběhnou srnky nebo zajíc,to pak pejsci táhnou že je nemůžu ubrzdit:)))..Ale jinak všem doporučuju běhání se psem…:-)

 5. dokki napsal:

  Já běhám se svojí malou fenkou Betinkou a že běhám pravidelně, je hlavně díky jí. Dřív jsem chodívala do posilovny, hlavně na aerobní stroje, nejraději jsem měla běhací pás. Jenže v srpnu jsem odjela za manželem na nějaký čas do Indie i s Betinou. Bombay, to byl kulturní šok nejen pro mě, ale hlavně pro psa. Auta, lidi, beton, špína. Naštěstí kousek od našeho bytu je veliká přírodní plocha s oválem pro dostihové koně a ve vnitřní oválu jsou 2 dráhy pro chodce a běžce. A tak, když se ráno probudím a jsem líná vstát, řeknu si chudák pes, musím na ovál, jinak se neproběhne. A tak každé ráno vyrážíme, obě chvíli běžíme, chvíli jdeme, v průměru 7 km, já postupně prodlužuju trasu, kdy běžím a tak díky své málé fence a okolnostem, propadám stále víc tomuhle krásnému sportu, pravidelnému rannímu běhu v přírodě.

 6. JohnyB napsal:

  Ahoj, 5 let se věnuji canicrossu a dogtrekkingu – naprosto mě tyto dva sporty pohltily… Vřele doporučuji alespoň vyzkoušet!!!

 7. Pavla napsal:

  ja mam dva vorisky jezevcika, s jednim je to v pohode, pokousi se znackovat, ale reaguje na pobidnuti, kdezto s tim druhym je to katastrofa, vecne jsem cukala za voditko a neni nic horsiho, nez takove vyhozeni z rytmu:) ale je fakt, ze i tem pejskum to udela dobre, nez cely den sedet doma, takze se to da prezit:)

 8. Lucka napsal:

  běhám taky se psem (kavalír king charles spaniel), umí jak na vodítku (odnaučila jsem ho očmuchávat rohy a značkovat, když se běží, tak se prostě běží), ale raději běhá navolno v lese (zajíčci a srnky byly taky problém, ale i to jsem ho odnaučila – stálo mě to všechny síly 8-D) já si běžím jak chci a on pobíhá okolo mě. Vydrží víc jak já a je rychlejší, takže v lese si stihne i počmuchat 🙂

 9. Aiana napsal:

  Taktéž běháme (přítel a já) se psem (retriever). Má chudák po operaci dysplazie kyčelního kloubu, ale tratě do 4 km zvládá vcelku slušně. Takže když se chceme k večeru ještě proběhnout, bereme i psa. Zpočátku byl také problém s očicháváním, občas se i zaběhl (srnky, fenky), dost zdržoval, protože bral běh jako druhou procházku. Postupem času nějak zjistil, že je nejdříve procházka a pokud se jde ven podruhé, jde se běhat. Dokonce už si i sám pěkně vleze do zahradního jezírka, aby se před výkonem ochladil. Dnes už běží celou trasu bez zdržování.

 10. Eva napsal:

  Běhám teprve dva měsíce, takže celkem krátké trasy, ale zabere mi to tak 40minut. No a mám jezevčíka 😀 ten se mnou běhá taky. je plný energie a krásně stíhá. vodítko nepoužívám, takže když se někde „zasekne“ tak jen písknu a doběhne mě. Ale protože je to tvrdohlavý jezevčík, už se mi taky stalo, že jsem si ho celou trasu musela odnést v náručí, protože se posadil a nechtěl jít 😀 takže posílíte i svaly na pažích. běhání s pejskem je prostě zábava – doporučuji.

 11. Pavel napsal:

  Zdravím všechny,běhám s pejsky už 7 let pravidelně každý druhý až třetí den,zbytek běžné venčení.Mám dva rhodéský ridgebacky 9 a 11 let,ten starší byl borec,obrovsky rychlej a vytrvalej běžec,ale o silvestru 2009 skočil v šoku ze 7 m balkonu a zlomil si nohu,půl roku byl v klidu a teď běhá húř,bylo vždy těžký ho uhlídat,bláznil z pyrotechniky celý vánoční týden.Běháme už po tolika letech lesem a loukama bez vodítka,nehoněj zvěř,jen vystartujou na okraj cesty a já je odvolám,pěkně mají rozdělená místa,mladší vždy běží první, pak já a v patách dotahuje starší pejsek,dnes už pomalejší.Běháme trasy 6,7,10,15 a jen parkrát za rok 20 km.Ještě před dvěma roky,jim neubrala ani 20km trasa nic z energie,naopak nakonci po sobě ještě skákali a blbnuli.Bohužel už musím postupně vynechávat delší trasy,jak pejsci stárnou,tak je to unavuje víc,ale vždy se strašně na běhání těší a skáčou do výšky jen co řeknu JDEME BĚHAT .))Trasy vybírám jen takový,kde je voda,kde se můžou napít a nebo ještě vybrodit.To je ideál. Mám je moc rád,a taky mám moc rád běhání s nima,dává mě to kondici,spokojenost,štěstí a zdraví.Myslím,že jim totéž.

 12. Janina napsal:

  Zdravím všechny, běhám už pár let, ale před rokem a půl jsme si pořídili Jack Rusell Teriéra, tak teď běháme spolu. Musím ho pochválit, je to učenlivé zvířea skvělý kamarád a ani běh v lese, kde vídáme dost zvěře, nám nedělá problém, nechá se odvolat. Takže si běhání oba užíváme. Na konci běhu je pro něj skvělá odměna jakákoliv řeka či rybník :-), ale tam už je to s tím odvoláním složitější .-)

 13. Xer napsal:

  Já taky chodím běhat se svým psem. Je to dvou-roční rottweiler. Běháme po krásné nové asfaltce, kde nejezdí auta a nejsou tam žádní lidé. Takže mě nebrzdí… Běhám bez vodítka. A ať si čuchá, kde chce, stejně když jsem v určité vzdálenosti, tak se za mnou už rozeběhne.. 🙂

 14. michal napsal:

  ahoj nedavno jsme si pořídili štěnátko Dalmatina a chtěl bych se zeptat od kolika mněsícu sní muzu začít běhat a jak dlouhé trasy(jsou jí 3 měsíce je to fenečka Angee 🙂 😀 dekujíí

 15. Pavla napsal:

  Pane Michal, kvůli kloubům je to vhodnější až tak po roce,ale když občas popoběhne na něčem měkčím (louka,zemina), myslím, že jí to neublíží 😉 jako všude platí, všeho s mírou 🙂

 16. Gábi napsal:

  Mám dvouletou border kolii a taky se chystáme, že spolu a ještě s jednou kamarádkou budeme běhat.Potřebujeme si vypěstovat nějakou fyzičku 🙂 Moje borderka zvládá úplně v klidu běžet vedle kola aniž by se zastavoval nebo čmuchal, takže doufám, že nám to půjde i pěšky.Oba jsme víceméně dobří běžci, takže to musíme využít 🙂

 17. Alena napsal:

  Máme doma 3 psy (2 jack russell + kříženka), kromě jiných psích sportů si chodíváme dost pravidelně zaběhat. Neznám lepší psychickou relaxaci 🙂

 18. Martinius napsal:

  Pokud je Váš pes unavený (obuvlášť pokud je to něm. ovčák nebo retriver) po 10 km běhu, pak je očividné, že si z Vás utahuje nebo ho překrmujete a netrénujete, protože psi jsou pro běh obecně mnohem lépe vybaveni než lidé. Jejich schopnosti v ppřípadě že jsou psi zdraví jsou úplně někde jinde než lidské! Však jsou také blízce příbuzní vlkům, ktěří v tempu 25 km za hodinu jsou schopni uběhnout i 50 km, to už je dost slušná porce člověk je bez šance… Samozřejmě že pes není vlk a jeho možnosti jsou mnohem nižší, nicméně stále, pokud je zdraví a v přiměřené kondici tak je schopný stačit i cyklistovi, natož běžci!! Takže obavy z toho že by pejsek nestačil jsou zcestné, vždycky bude mít 2x až 3x víc sil než závodník na dlouhé tratě. 😀

 19. Tereza napsal:

  My máme pejska a přítel s ním běhá.myslím, že je to supr pro oba. Pes i páníček se protáhnou…Naštěstí naše psisko umí běhat relativně v pohodě. Pejsek mých rodičů byl naprostý šílenec a s ním to moc nešlo…
  Moje sestra se s jejich malou fenkou dala na běhání orienťáku – myslím, že supr motivace na trénování…Tay kdyžtak dávám odkaz na článek jejím prvním orienťáku se psem:)
  http://www.czechout.cz/article/turistika-beh/vyzkousejte-orientak/

 20. Erika napsal:

  Mám aljašského malamuta a chystáme se spolu také běhat.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »