Běhání se psem

Běhání se psem

Jak se říká, pes je nejlepší přítel člověka. Dává nám radost do života a zažíváme s ním mnoho pěkných chvil.

Pokud rádi běháte a máte pejska, zkuste někdy vyběhnout s ním. Bohužel není každé plemeno na běh stavěno. Příkladem můžou být buldoci a ostatní malí a těžší psi, kteří by vám určitě moc nepoděkovali, kdybyste je hnali 10 kilometrů po asfaltce.

Naštestí většina plemen pohyb miluje a jsou radostí bez sebe, když můžou cupitat do neprobádaných končin lesa se svým pánem.

Já osobně pejska mám – labradorského retrievra. Je moc chytrý, učenlivý a navíc zbožňuje pohyb. Má neposednou povahu jako ďáblík, pořád by někam běhal a za něčím se honil. Už je mu více než rok a může být tedy vystaven těžší fyzické zátěži.

Má rád procházky, ale bohužel s ním nestíhám každý den chodit ven. Proto jsem se rozhodl, že s ním zkusím vyběhnout pětikilometrový okruh do lesa, protože jsem nevěděl, jestli vydrží víc. Byl jsem ale velmi překvapen, protože 5 km dlouhá trať mu nečinila žádné obtíže a celou dobu mi v pohodě stačil a co víc, byl stále plný energie. Takže jsem měl radost, že si zároveň zaběhám a vyvenčím pejska.

Kvůli lepšímu tréninku a kvalitnější trase jsem byl donucen začít běhat po asfaltové cestě. Poprvé jsem ho vzal s sebou. Výsledek však nedopadl podle mých představ. Jako „profesionální stopař“ nechtěl jen tupě běžet u nohy svého krotitele, tak se rozhodl, že ke každému plotu přiběhne, řádně ho očuchá a popovídá si se svými psími kamarády. Tomuto věnuje dost času a dělá, že mě neslyší. Proto, i když jsem s ním zkoušel různé psí kusy, jsem byl donucen běhat své tréninkové plány sám, protože mě bohužel znatelně zdržoval a unavoval. Mě se běží líp, když nemusím myslet na to, co právě dělá a kde se zrovna zastaví kvůli očichání patníku.

Kdybych to s ním zkoušel častěji, určitě by si zvykl. Ale ne že bych na něj zanevřel úplně v tomhle směru. Vždycky jednou týdně, když jdu na regenerační trénink do lesa, vezmu ho s sebou. Kupodivu tam je celkem v pohodě, necítí žádné další psi a běží se mi s ním fajn, dokonce mi to i někdy líp utíká.

Takže jsem našel zlatou střední cestu. Normálně běhám sám, ve dnech volna (nebývá jich moc) jdu s pejskem na procházku a jeden den v týdnu si s ním jdu zaběhat do lesa.

Znám však běžce, kteří bez svého psa neuběhnou ani km a jsou moc rádi, že spolu běhají.

Pokud pejska máte, určitě to někdy zkuste. Dávejte však pozor na zdraví vašeho psa. Pokud má genetické indispozice a je náchylný k nemocem kloubů, neběhejte s ním. A když je už starý, platí to samé. Ale jestli je pejsek zdravý, nic vám v tom nebrání. Jen s ním neběhejte moc dlouhé trasy a dbejte na kvalitní stravu. Kupujte dražší, ale kvalitnější krmivo, pes vám za to bude vděčný. A jestli si nevěříte běhat bez vodítka, používejte ho. Zabráníte tak nečekaným a nepříjemným problémům. Podmínkou je, že pes musí být na vodítko zvyklý a nesmí tahat! Také by váš pejsek měl umět základy poslušnosti, ale to už sem příliš nepatří.

Trpíte nadváhou a běh ze zdravotních důvodů dělat zkrátka nemůžete? A máte pejska? V tom případě je problém vyřešen. Věnujte se rychlé chůzi a pejska berte s sebou. Bude vás to víc bavit.

A jaké máte vy zkušenosti s běháním se psem? Podělte se s námi o své zážitky dole v komentářích.

Napsat komentář – 39 komentářů

Běhání se psem – 39 komentářů

 1. káča napsal:

  super článek. my máme malou plyšandu z útulku asi půl roku. Ze začátku jí to vůbec nebavilo a nechtělo se jí a teď už bez běhání nemůže být. Někdy to chce jen čas:) a tady je náš článek pro doplnění info:) http://www.czechout.cz/article/turistika-beh/behani-se-psem/

 2. Tereza napsal:

  Vždy jsem chtěla mít vlastního pejska, ale rodiče byli proti (kvůli dovoleným několikrát do roka). A tak bychom museli pořád někoho shánět na hlídání a venčení. Proto jsem začala venčit sousedům kolii (pořídili si jí a neměli na ní čas). Nakonec se z pár procházek stalo venčení na 10 let :). Někdy i běhání. Nyní si syn stejných sousedů pořídil německou dogu a dopadlo to úplně stejně :(. Nechápu lidi, kteří si pořizují psy a pak je nechodí venčit (a to ani nemluvím o špatném živení). Takže teď jsem začala s touto dogou běhat :). Běháme v lese bez vodítka a často se jí nechce vůbec domů. Vždy běží kousek přede mnou a když náhodou někam zaběhne, tak stačí zapískat a je hnedka zase přede mnou :). Problém je jen se srnkami (mít jí na vodítku, tak za ní letím :D). Neumíte si představit radost tak velkého psa, když za ní přijdu a ona už ví, že jí čeká cca hodina a půl běhání v lese. Po kapsách nosím psí sušenky za poslouchání :D.

 3. Adriana napsal:

  Já mám doma dvě fenky hovawarta a začala jsem běhat vlastně jen díky nim. Dřív jsem běhání brala jako mučení (asi pozůstatek ze ZŠ :D). Ale asi před dvěma měsíci, když jsme byly na procházce v lese (chodíme na volno) jsem se jen tak zničeho nic na jednom pěkném úseku zkusila rozběhnout a čekala na jejich reakci. A tím, že jsou dvě, tak hned zafungovalo smečkovité chování a obě se ke mně okamžitě připojily. Tak jsem to zkusila ještě několikrát po sobě a výsledek je takový, že pokud zrovna běžím, oni běží se mnou, když jdu tak si očichávají a značkují okolí :). Takže jsem vlastně úplně náhodně začala se sportem, který jsem nikdy neměla ráda a strašně nás to baví. Prostě jdeme na procházku a chvíli jdeme, chvíli běžíme, podle toho jak se nám zrovna chce. Neřešíme kilometry, čas, ani tepovou frekvenci, prostě si jen užíváme radost z pohybu a přírody a myslím, že především o tom, by to mělo být :).

 4. Petra napsal:

  Pes je na běhání ideální parťák – bez keců a s úsměvem na tváři s člověkem drží krok a je mu jedno, jak moc funíte nebo se potíte 🙂

 5. Vladimír Pospíšil napsal:

  Může mi někdo poradit jestli je dobré (zdravé) pro Labradorského retvívra 5let běhat podle kola.Rychlost určuje on !! Každý den asi 3 km.Na vodítku.On je moc šťastný,ale nevím jestli je to pro něho zdravé.Unaveně nevypadá.děkuji za radu.

 6. Anďa napsal:

  No, po letech averze z běhu (pozůstatek z nucení na VŠ) jsme já, přítel a pes vyběhli. Zatím to není žádný veliký tréning, spíš se to všichni učíme a snažíme se doběhnout k tááááámhletomu stromu 🙂 pejsek to snáší velmi dobře (3,5 let border collie) a je prima mít parťáka, když přítel zrovna nemá čas běžet se mnou. I když zařadím nějaké protahování nebo cvičení mezi během, tak pejsek spokojeně odpočívá opodál a hlídá svojí paničku 🙂

 7. Adriana napsal:

  Pro Vladimíra:
  Pes by neměl běhat u kola a celkově se hodně zatěžovat do jednoho roku života, pak už se s tím může pomalu začít. Takže pokud váš pes nemá problémy s klouby a není u toho vyloženě vyčerpaný, tak by to pro něho neměl být problém a klidně můžete pomalu přidávat vzdálenost 🙂

 8. Vladimír Pospíšil napsal:

  Adriano děkuji za odpověď.

 9. Katka napsal:

  Zdravím všechny! Uvažuji o tom, že bych začala běhat také. A přemýšlím, zda s sebou vzít naši fenku kříženku německého ovčáka, necelé 3 roky. Je totiž trochu tlustá 🙁 Potřebovala by schodit a dlouhé procházky nestačí. Jen nevím, jak na ní..ráda běhá pro frisbee, ale po sedmém, osmém hodu přijde a klepe se jí čumák i packy, tak nevím, jestli je to dobře. Jak jí vzhledem k váze a tomu, že je už přes rok spíš líný gaučák zapojit, aby to zvládala?
  Zároveň bych se zeptala, jak to pak děláte s jídlem. Bojím se torze žaludku, takže dávám granulky ráno a večer. Když bychom šli ráno před krmením, jaký jí pak dát čas na oddych, než dostane granulky? Máte s tím někdo zkušenosti?
  Díky za odpoveď a rady 🙂

 10. Tereza napsal:

  Začala jsem běhat před pár týdny. V podstatě zabíjím dvě mouchy jednou ranou – já si zaběhám a unavím psa. Je to skoro neunavitelné plemeno – Parson Russell Terrier, kterému je něco přes rok. Běháme bez vodítka v lese a je to úžasný! Občas se někde začuchá, ale já se nezastavuji a on mě ihned nadšeně doběhne 🙂 Vřele doporučuji všem, je to skvělý pocit pro oba, kor když vidíte tu radost u psa, že se může pořádně proběhnout 🙂

 11. Jana napsal:

  My máme doma 2 ohařky, pohyb milují. I když jdeme jen na vycházku, jsou v neustálem úprku, takže si vlastně ani nevšimnou rozdílu, když nejdu, ale běžím (ona ta rychlost nebude zas až tak moc rozdílá). Jen je trošku demotivující, že já doma po 7 km padnu na znak a psi se tváří, že by si to dali ještě tak minimálně 3* 🙂

 12. Kristýna napsal:

  Já mám doma 2 roční nalezenou fenku pinče. Jelikož jsme jí nikdy nemohli unavit ani dlouhými procházkami, aby pořád necupitala po baráku, rozhodla jsem se že s ní běh zkusím. Mělo to i důvod že za poslední dobu dost přibrala a já koneckonců taky tak jsem si řekla že spolu budeme hubnout 😀 Začali jsme krátkými trasami- oběhnutí vesnice- a pokračovali delšími výběhy i do lesů, na louky a zabrali nám třeba i hodinku a půl. Na to že je to malý pejsek to je myslím slušné 🙂 Je vždy spokojená a po příchodu domů se jen napije a sekne sebou do křesla kde spí třeba 3 hodiny 😀

 13. marcik napsal:

  mám štěně border kolie, v kolika měsících je vhodné vzít s sebou poprvě pejska běhat? neběhám dlouhé štreky jen cca 3km. díky za radu

 14. Hanka napsal:

  Dobry den, chtela jsem se zeptat jake plemeno mi doporucujete na beh opravdu dlouhych trati? Bydlim v byte se zahradou a se psem bych behala cca 4x tydne. Denne max. 20 – 30 km. Potrebuji plemeno ktere je opravdu velmi aktivni, ale zaroven snasi pobyt v byte. Velmi dekuji za kazdy nazor:)

 15. Penzion Alenka napsal:

  Zatím běhám s kočárkem, cca 2x týdně a za chvilku k nám přibude štěňátko maďarského ohaře. Chvilku si počkám na vyběhnutí s pejskem, ale těším se na canicrosse. 🙂

 16. Kamca napsal:

  S pejske uz behame pul roku mame labradora ma to mooc rad akorad musime behat do lesa po asvaltu a na vaditku ho to moc nebavi! Porad si me hlida a musi byt prvni takze super partak a jeste me motivuje a jeste se vyvenci mame ho v byte takze takove povzbuzeni uvita doporucuji jo a jsou nam 3 roky a nema nadvahu

 17. Dominika napsal:

  Mám útulkovou směsku, zřejmě Border kolie a něco krátkosrstého, je mladý a čiperný, ale běží si taky podle sebe 😀 baví nás to oba 🙂

 18. Bee_Boo napsal:

  Hezky sepsané, a co když mám pesany dva, jednoho velkého (vlčákoidní útulkáč) který v pohodě zvládá běhat se mnou v postroji a druhého malého (Welsh Corgi), který s námi odfuní max. 5 km v lese a na konci už nestíhá a chtěl bych běhat s oběma? Jako schůdné se mi jeví vyběhnout s oběma a batohem do kterého umdlévající škvrně po 4-5km naložím a odběhnu s ním zbytek. Problém je v tom, že „batohy“ pro pejsky nepočítají s aktivním pohybem a jsou to spíš takové bedny na psy s popruhy. Nemáte nějaký tip jak tohle vyřešit? Zatím to vidím tak, že vezmu nějakou 35l batoh, dám dovnitř deku a zkusím to s tím.
  Díky za rady 🙂

 19. Luboš napsal:

  Čekal jsem třeba řadu, kolik vydrží, nebo kolik běhání je či není zdravé třeba pro štěně a pod. A né nějakou diskuzi. Hledám, co je a není zdravé pro čtyřměsíční Charles Španěl.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »