Výstava mapující 70letou historii Běhu Lužánkami

Výstava mapující 70letou historii Běhu Lužánkami

BĚŽET, BĚŽET PRVNÍ. NEBO BĚŽET, KDE UŽ STOPY JSOU.

V úterý 3. března 2015 byla slavnostní vernisáží za účasti pozvaných hostů otevřena výstava mapující 70letou historii Běhu Lužánkami.

Výstava s podtitulem „Běžet, běžet první. Nebo běžet, kde už stopy jsou…“ probíhá v Galerii SVČ Lužánky od 2. do 28. března 2015. Otevírací doba výstavy je po – pá od 8:00 do 20:00 a so – ne od 10:00 do 18:00 hod. Vstup na výstavu je zdarma.

K vidění jsou historické fotografie ze soukromých archivů, dobové novinové články v digitalizované podobě a videozáznam ze sedmdesátých let. Vzácným artefaktem výstavy jsou tretry ze šedesátých let a kronika pořádajícího klubu. Návštěvníci si rovněž mohou prohlédnout propozice prvního ročníku Běhu Lužánkami z roku 1946.

Výstava je rozdělena do několika období, která jsou spjata s největšími osobnostmi brněnského závodu. Nechybí éra Slavíčkova, Jurkova, Jůzova, Kocourkova či Zoubkova. Všichni tito běžci získali v Lužánkách minimálně tři vítězství a opanovali tak závody své doby. Návštěvníci se mohou seznámit se jmény všech 41 vítězů běhu a prostřednictvím fotografií a novinových článků poznat v jak rozličných klimatických podmínkách závodníci během let startovali.

Součástí programu výstavy jsou také besedy se zajímavými osobnostmi a pamětníky běhu, které se konají v úterý 10. a 17. března v SVČ Lužánky.

Více informací o výstavě a 70. ročníku Běhu Lužánkami naleznete na webových stránkách závodu.

Již proběhlá výstava:

Jedna výstava již proběhla v termínu od 1. 10. do 15. 11. 2014 a byla otevřená vždy od pondělí do pátku od 10:00 do 17:00 hodin. Vstup do Křišťálového sálu je z nádvoří Staré radnice v Brně. Na výstavu a jubilejní 70. ročník Běhu Lužánkami Vás srdečně zve brněnský atletický klub TRACK & FIELD Brno.

Výstava návštěvníkům nabízí pohled do historie Běhu Lužánkami i jeho současnou podobu. K vidění jsou dobové fotografie ze soukromých archívů, video záznamy a řada cenných artefaktů. K dispozici jsou digitalizované články z dobových novin, v nichž si návštěvníci mohou přečíst, co se o běhu psalo v denním tisku.

Historická část výstavy je věnována významným osobnostem závodu, které sbíraly úspěchy nejen v Lužánkách, ale také na mezinárodní úrovni. Současná éra běhu je dokumentována moderními fotografiemi Radka Míči, dvorního fotografa posledních ročníků. Samotná výstava probíhá ve spolupráci s Muzeem města Brna, TIC Brno a Brněnským deníkem.

Pořadatel běhu připravil kromě samotného závodu i běžeckou akademii pro veřejnost – seriál běžeckých tréninků a cyklus přednášek se zajímavými běžeckými osobnostmi. Na pravidelných výbězích a tematických seminářích se mohou zájemci připravit na brzký březnový termín závodu, jenž zahajuje brněnské atletické jaro již od roku 1946.

Jubilejní 70. ročník Běhu Lužánkami se uskuteční 21. března 2015 v městském parku Lužánky.

Registrovat na závod se mohou zájemci prostřednictvím online formuláře na oficiálních stránkách běhu.

Online registrace je již spuštěna!

BĚH LUŽÁNKAMI:

Když zanikl Běh Brnem, který propagoval atletiku v nejživějších ulicích města Brna od roku 1919 až do druhé světové války, založili atleti Sokola Brno I Běh Lužánkami, který navazuje na předválečnou tradici brněnských vytrvalců a jejich soutěží. Historie lužáneckého běhu se začala psát 17. března roku 1946, kdy byl odstartován manifestační běh ulicemi Brna s cílem v Lužánkách. Po skončení běhu byl odstartován samotný závod, jehož vítězem se stal Tomáš Šalé a získal tak putovní cenu.

Během následujících 68. ročníků se na lužáneckých pěšinkách a cestách objevila řada výborných vytrvalců, kteří patřili mezi špičky české a československé atletiky. Mezi takové můžeme zařadit Jaroslava Kocourka, pětinásobného vítěze a jeho úspěšnou éru mezi lety 1971 a 1979. Nebo čebínského rodáka Miroslava Jůzu, velkého Odložilova soupeře, který v šedesátých letech zvítězil v kategorii dorostenců, mužů mílařů a následně i v hlavním závodě mužů vytrvalců za pořádající Zbrojovku Brno. Ale také Lubomíra Tesáčka, mistra Evropy v běhu na 3000 m a vítěze 36. ročníku běhu.

Foto: Michal Růžička, TICmB

Napsat komentář – 2 komentářů

9. 3. 2015 / Reportáž / Autor: Běháme.cz

Výstava mapující 70letou historii Běhu Lužánkami – 2 komentářů

  1. Kamcatka napsal:

    Zdravím, je zde mezi vámi někdo, kdo běhá tradiční běh Lužánkami v Brně? Nebo alespoň někdo, kdo se tam letos na toho 22. března chystá? Byla jsem domluvená s kamarádkou, že poběžíme spolu, jenže jí vyšel konkurz na Erasmus, takže od konce ledna bude v tahu 😀 Tak jsem si říkala, že se zeptám tady 🙂

  2. lucka80 napsal:

    Ahoj, premyslim, ze bych to sla zkusit 🙂

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »