Běžecký plán pro pokročilé na 3 měs. – za lepší formou až k půlmaratónu

Běžecký plán pro pokročilé na 3 měs. – za lepší formou až k půlmaratónu

Běháte stále jednu trasu celé měsíce a divíte se, že se vám nedaří posunout výkonnostně byť jen o několik sekund na kilometr? Co závody? Běželi jste půlmaratón a nepodařilo se vám jej zaběhnout podle vašich představ, či spíše výsledek neodpovídal tomu, jak jste celé měsíce dřeli? Sledujte náš Běžecký plán pro pokročilé na 3 měsíce – za lepší formou až k půlmaratónu a třeba v něm najdete užitečný pramen pro čerpání vašich dalších zkušeností v běhání.

Tento tříměsíční plán bude trochu jiný než všechny předchozí již zveřejněné na tomto webu i na stránkách dalších. Hlavní podstatou plánu je, aby vás „znovu nastartatoval“ či spíše výkonnostně posunul na další úroveň, pokud jste se náhodou na určité úrovni zasekli a ne a ne se posunout dál, což se stává kupodivu velmi často. Většinou to bývá způsobené nedostatečným rozvržením běžeckého plánu a monotónností, do které se mnoho běžců časem dostane, pokud se svou běžeckou rutinu nesnaží variovat a běží každý den stejnou trasu o stejné vzdálenosti. Z běhu se pak vytrácí všestrannost a tělo stávkuje, protože nemá důvod se dále tak progresivně přizpůsobovat.

Samozřejmě, že to není vždy chybou, ale pokud plánujete zaběhnout si i půlmaratón nebo dokonce maratón, musíte v souvislosti s vaší běžeckou zkušeností postupně přidávat další a další výzvy – experimentovat s typy tréninků. Nezapomeňte však, že se v tomto plánu zaměříme i na další sporty. Věřím totiž tomu, že tělo je skutečně potřeba doslova „nakopnout“ ze všech stran, nějakým způsobem zajistit, aby všechny svaly těla pracovaly v nejrůznějších fázích a nejrůznějších intenzitách. Jen díky tomu se budete nadále postupně zlepšovat, pokud jste zrovna zaseklí na místě.

Můžete začít hned a okamžitě teď v létě. Každý měsíc vyjde pokračování běžeckého plánu a vy se na něj můžete těšit. Již je připraven a nemusíte se bát, že nebudete mít jak pokračovat. První díl publikujeme 10. července (1. fáze – Příprava), druhý díl 10. srpna (2. fáze – Dřina) a poslední 10. září (3. fáze – Forma).

Každý článek bude mít jasnou strukturu a bude vždy obsahovat běžecký plán na následující čtyři týdny a několik tipů, které se budou snažit osvětlit některé metody tréninků, případně vysvětlovat úlohu doplňkových sportů.

Tento plán, nutně podotýkám, je určen pro běžce, kteří běhají nejlépe více než jeden rok, netrpí nadváhou a mají zkonzultováno se svým lékařem, že je pro ně běhání vhodnou běžeckou aktivitou. Odhlédneme-li od faktu, že rady některých lékařů na běh se mnohdy fatálně rozcházejí a trpí řadou předsudků, měli byste se přece jen poradit. Je sice určen pro pokročilé, což má i v názvu, není tím však myšleno nic víc než to, že se nejedná o začátečníky. Sice není určen pro úplné začátečníky, i když s menšími modifikacemi, např. zkrácením kilometráže o polovinu, je možné se jím částečně řídit také.

K úspěšnému absolvování potřebujete tyto nejdůležitější ingredience:

  • Dobrou náladu a radost z pohybu + základní fyzickou kondici = nejlépe rok pravidelného běhání
  • Pokud ne lásku k běhu na celý život, tak alespoň prvotní zakoukání se do běhu
  • Mějte otevřenou mysl k cizím, ale i vlastním podnětům, které by vám také mohly v lecčems napovědět
  • Nic dalšího nepotřebujete, v podstatě jsou to všechno už jen maličkosti:
  • běžecké boty, které vám sednou, a budete se v nich cítit dobře – je jedno jestli minimalistické nebo s maximálním odpružením, základní běžecké oblečení

Hodně štěstí!

Přemýšlíte o nákupu běžeckého pásu?

Podzim tu bude co nevidět. Tma a častá nepřízeň počasí nutí mnoho běžců pověsit běhání přes podzim a zimu na hřebík. To je velká škoda. Řešením může být běh na běžeckém pásu z pohodlí vašeho domova.

Přinášíme vám několik tipů na kvalitní běžecké pásy od jednoho z největších prodejců fitness vybavení v ČR – Insportline.cz, který na běžecké pásy navíc poskytuje prodlouženou záruku 10 let.

Dostupné běžecké pásy do 15 000 Kč

Běžecké pásy s vyšší výbavou do 30 000 Kč

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Mám to uplně stejně a s těma Nike, určitě lepší tím jak jsou širší ale...

Zkušenosti se sporttestery při běhání
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Záleží na co jiného je budete chtít nosit a co všechno budete chtít mě...

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
13. 07. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Jo jsou to běžecké boty a takový základ. Takže časem určitě doporučuju...

Nejnovější témata

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...