Proč se vydat na závod?

Proč se vydat na závod?

V dnešním článku si povíme o možných motivačních faktorech, které vám mohou pomoci k vyběhnutí na váš (možná) první závod. Hned ze začátku však připomínám, že nedoporučuji absolvování jakéhokoliv závodu, dokud za sebou nemáte přibližně půlroční pravidelnou přípravu.

Možná se mnou budou někteří nesouhlasit, někdo naopak doporučuje jít na závod co nejdříve, aby došlo k ještě většímu posílení motivace a radosti z běhání, málokdy se však mluví o stinných stránkách takového postupu. Pokud člověk neprojde ani základní přípravou, závod třeba ani nedoběhne a ze zprvu zamýšlené motivace přijde deziluze z celého běhání a snažení. Věty jako: „Já na to nemám.; Běhání není pro mě.; Nezvládl jsem to…“ mohou těsně po nevydařeném závodu tak intenzivně znít v hlavě, že člověk s běháním úplně nebo na nějaký čas skončí. Další poněkud horší varianta je, když se takový netrénovaný běžec (který dříve netrénoval ani ¾ zamýšlené vzdálenosti a nevěnoval se běhání ani odpovídající dobu) rozhodne běžet maraton a je to jeho hlavní cíl, proč začne vůbec běhat. V kombinaci s ještě ostatními faktory (počasí, nervozita, …) poté vznikají na velkých běžeckých akcí u takových běžců i zdravotní komplikace a svůj první maraton ani nedoběhnou.

Tedy hlavním cílem, proč běhat, by mělo být bez dalších vytáček samotné běhání a vše, co k němu patří. Absolvovat několikrát do roka nějaký závod je „pouze“ přirozený proces a jeden z dalších postupných kroků. Běžec by měl mít za sebou přibližně půlroku tréninku 3-4x týdně, v době, když už je tělo připraveno a posíleno (šlachy, klouby, oběhový systém) na tuto pravidelnou zátěž. Za tu dobu také na sobě může odpozorovat, kde jsou jeho limity, stravovací návyky a podobně.

Pokud se rozhodnete na nějaký závod vydat, vaše očekávání od něj by se mělo řídit vždy doposud natrénovanými výkony a neměly byste si stanovovat vyšší cíle. Např. pokud tréninkově běháte 5:00 min / km „vyšší tempo“, jen velmi těžko můžete předpokládat, že se vám 10 km závod povede za 40:00 min (4:00 min / km).

Závodění si však pravděpodobně okamžitě zamilujete hned z několika důvodů. Výkon vás motivuje k dalšímu běhání, potažmo k dalšímu absolvování závodu. Nebo vás ne zrovna povedený závod přesvědčí o tom (a motivuje také), že ještě musíte na další hodně trénovat. Na závodech si užijete dobré atmosféry a posílíte si běžecké sebevědomí. Ještě před naplánovaným závodem vás položka v kalendáři motivuje k intenzivnějšímu trénování a k nepodcenění přípravy.

Po doběhnutí, a to vám potvrdí snad všichni závodníci, zažijete velkou radost a zadostiučinění z běhu. I nehledě na výsledek – pokud však bude dobrý, ten předběžně zamýšlený, pocit se ještě znásobí, protože jste uplatnili mnoho hodin tréninku, které jste absolvovali třeba pro ten konkrétní závod.

Pokud to bude váš první závod, mezi závodníky nebudete rozhodně jediní. Před závodem nebo po doběhnutí můžete vše zkonzultovat s dalšími běžci a najít si třeba dobré kamarády pro další trénink, pokud se jedná např. o lokální závod blízko vašeho bydliště.

Každá zkušenost, nehledě na fakt, jestli se jedná o druhý nebo stý závod, se počítá a dodá vám další sebevědomí, zpětnou vazbu na váš způsob tréninku a celý plán, projdete si vše s ohledem na výsledek jak v hlavě, tak na papíře a pomůže vám to k dalším závodům i k tréninkům.

Momentálně probíhá hlavní běžecká sezóna, a zkusit si nějaký závod se jeví jako přímo ideální. Pro první závod je dobrá volba cca 10 km závod.

Běhejte na běžeckém pásu kdykoliv z pohodlí domova.

Tma a častá nepřízeň počasí nutí mnoho běžců pověsit běhání přes podzim a zimu na hřebík. To je velká škoda. Řešením může být běh na běžeckém pásu.

Přinášíme vám několik tipů na kvalitní běžecké pásy od jednoho z největších prodejců fitness vybavení v ČR – Insportline.cz, který na běžecké pásy navíc poskytuje prodlouženou záruku 10 let.

Dostupné běžecké pásy do 15 000 Kč

Běžecké pásy s vyšší výbavou do 30 000 Kč

3 komentáře

31. 5. 2013 / Běžecký trénink / Autor: fv-admin

Proč se vydat na závod? – 3 komentáře

 1. buckley napsal:

  nepozna niekto nejaky atleticky klub v Kosiciach? mate s nim skusenosti

  • zdenicka113 napsal:

   Mám spoustu zkušeností s našimi kluby, ale se Slovenskými bohužel ne

  • preteq napsal:

   Zkus se podívat na stránky atletického slovenského svazu. Je tam seznam a pak je nejlepší zavolat a osobně se zajít podívat.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Mám to uplně stejně a s těma Nike, určitě lepší tím jak jsou širší ale...

Zkušenosti se sporttestery při běhání
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Záleží na co jiného je budete chtít nosit a co všechno budete chtít mě...

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
13. 07. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Jo jsou to běžecké boty a takový základ. Takže časem určitě doporučuju...

Nejnovější témata

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...