Nedávno se mě jeden známý zeptal, zda je reálné, aby začal s běháním právě v zimě. Odpověděl jsem mu, že je, ale hned jedním dechem jsem dodal, že hlavně pro začátečníky má běh v zimě některá úskalí (a není jich málo), o kterých by měl vědět a měl by se na ně připravit.
Pokud běžec trénuje pravidelně, celoroční běhání je naprostou samozřejmostí, i když někteří od běhu v tomto období upouští. Což je škoda, protože objemy kilometrů naběhané v zimě se velmi dobře zužitkují v sezónních měsících a na celkové formě se zásadně projeví.
Zásadním problémem se stává „šoková“ fyzická aktivita. Po dlouhodobém nesportování a nepřipravenosti organismu na jakýkoliv pohyb, který hraničí se sportovní aktivitou, je skutečně téměř nemožné s běháním vydržet déle než několik dní. Hlavně v zimě, kdy svaly a šlachy jsou ještě více náchylné ke zranění vlivem nízkých teplot.
Jako ideální se jeví prvních pár týdnů začít s rychlou chůzí – s delšími procházkami, při kterých si lze projít varianty budoucích běžeckých tras nebo jen tak provětrat hlavu na čerstvém vzduchu, i když trochu mrazivém.
Po nějaké době lze vyběhnout: hlavně pomalu pro dostatečné zahřátí, nejlépe dýchat nosem a mít na sobě vhodné oblečení.
Zopakuji část z mého minulého článku o zimním běhání:
Snad nejdůležitější zásada pro běh v chladném zimním prostředí je tato: V žádném případě se nesnažte natrénovat rychlost a „zběsilá“ závodní tempa. V zimě se většinou běhají jen pomalým tempem větší objemy kilometrů. Dýchejte nosem, ústy vydechujte a vyvarujte se přímému vdechování studeného vzduchu. Běhání do -10 stupňů Celsia by mělo být zcela bezproblémové.
Je důležité se správně obléct – mít na sobě více tenkých vrstev – první z funkčního materiálu (tričko) – sportovní mikina / Gore-Texová vrstva – v případě silného větru také kvalitní větrová bunda. Ve dnech silného mrazivého větru je dobrá větrovka nejdůležitější. I když budete mít jiné vrstvy vhodné, bude vám teplo a zároveň se bude dobře odvádět pot, nebude to nic platné, protože při každém fouknutí vás vítr této tepelné vrstvy zbaví a navíc vás ještě bude mrazit studený pot.
Pořádně a hlavně správně se obléct v zimě samozřejmě nějakou dobu trvá a pro někoho je to zdlouhavá činnost. Při výběru oblečení ze šatní skříně zazní nejednou podobné věty: „Proč mi to tak dlouho trvá? Už jsem mohl 10 minut běžet“. Skutečně je potřeba počítat s náročnější přípravou než v létě, kdy stačí tričko a šortky. Kvalitní zimní oblečení si můžete se slevou pořídit například v eshopu Hervis.cz při nákupu přes Kuponer.
V případě, že jste vyběhli a blížíte se k finiši, je důležité po doběhnutí nezůstávat v mokrém oblečení, ihned jej změňte za suché. To platí i pro běhání v dešti, hrozilo by nachlazení, protože vlivem chladu se postupně snižuje tělesná teplota.
Pokud běháte, když je venku tma, nezapomeňte na reflexní prvky na vašem oblečení a MP3 přehrávač nechávejte raději doma.
Další tipy ohledně oblékání budou uvedeny v dalším dílu tohoto seriálu.
Tento článek byl poprvé publikován 6. 2. 2012.
22. 12. 2021 / Běžecký trénink / Autor: fv-admin
[…] Běhání v zimě, jde to? 2. část. V minulém článku v 1. části o běhání v zimě jsem psal úvodní informace k této problematice. Jak dále ovlivňuje správné oblečení […]
Ahojte, kúpila som si z ebay Salomon XT Wings GTX W, UK 7. Bohužiaľ sú mi dosť široké, typujem tak na tú kvadratickú nohu a ja mám egyptskú 🙂 Kto by mal záujem, tu je inzerát s kontaktom.
Dobry den,
nejsem v běhu začátečník, ale ani úplný atlet. Jen pořad nevim jak naložit s tou zimou. Většinou mi stačí, kdyz klesne teploměr na plus 15 a v tu chvíli s během končím. A to jednoduše proto, ze mi studeny vzduch nedělá dobre. Dost me to pálí na plicích. Existuje nějaký hint jak to udelat, aby tomu tak nebylo (me teda nepomáhá ani dýchání nosem). Vidím okolo sebe spoustu běžců, kteří s tim takový problém nemají.
Dekuji za odpověď a přeji pěkný den.