Jak jsem začal s běháním – 1. díl

Zdravím všechny návštěvníky tohoto webu a hlavně vášnivé běžce nebo teprve budoucí sportovce. Jmenuji se Pavel (26 let) a v několika článcích Vás seznámím s mými prvními zkušenostmi a zážitky s běháním, které jsem doposud získal.

Kdybyste mě zastavili na ulici přibližně před 3 lety a zeptali se mě na můj názor na běhání nebo na sport obecně, měl bych vás za blázny. V té době jsem si ani neuvědomoval, že mi chybí velice důležitá činnost v lidském životě, a tou je bezesporu sport – fyzická aktivita. Nedivím se ostatním lidem, kteří něco podobného pravidelně neprovozují, neboť i já smýšlel asi takto – sport by mi jen bral můj drahocenný čas, jsem z práce i tak dost unavený a ještě někde venku skotačit, ani omylem!

Dalo by se říct, že jsem žil život typické českého občana. Byl jsem velmi ve stresu a vyčerpán, i když jsem si to v tu dobu vůbec nepřipouštěl. Můj pohled na věc se změnil na večírku a oslavě narozenin jednoho kamaráda. Jako na správné oslavě narozenin se i hodně pilo, ale kamarád oslavenec vůbec, i když vyzařoval energii a stále každého bavil a povídal si. Bylo mi to však divné, tak jsem se zeptal, proč na vlastní oslavě nepije (vím, že není abstinent). A on na to: „Dnes nemůžu, zítra běžím důležitý závod.“ Já trochu nechápě odpověděl.: „Co? Ty běháš? Proč? Vždyť to nepotřebuješ, jsi jako proutek.“ On se jen usmál a krátce mi vysvětlil, že běhání je nejen sport na hubnutí, ale je to i velmi zábavná fyzická aktivita, která skvěle čistí hlavu, odbourává stres a taky kvůli poznání nových, stejně „trhlých“ přátel, kteří jsou moc fajn.

Řekl jsem na to jen: „Hm“ a dál to nerozebíral a bavili jsme se o něčem jiném.

Na druhý den (byl víkend) jsem začal přemýšlet o tom, co říkal předchozí den. A že byl i bez alkoholu tak uvolněný, vždyť jsem si ho pamatoval jak věčného morouse.

Tak jsem vstal, nazul si nějaké staré tenisky, co jsem našel a kráčel jsem k blízkému lesíku, u kterého bydlím. Tam jsem si uvědomil, že mám možnost chodit do tohoto krásného lesa a vůbec jej nevyužívám. Byl jsem plný energie a bylo krásné počasí, někdy na přelomu zaří / října. Pokládal jsem za zajímavé, kdybych se trochu proběhnul. V naprosto nevhodných teniskách, bez jakéhokoliv rozcvičení, prostě jsem utíkal. V té době jsem vůbec nic o běhání nevěděl. Vím jen, že to byl krásný pocit, běžet tím lesem, utíkat po lesní cestě jen tak bez jakýkoliv zábran. Vydržel jsem asi 1,5 km, pak mi nějak docházel dech a musel jsem zastavit. Otočil jsem to a šel celou cestu domů zpátky, takže i s počáteční cestou od domu k lesu to bylo nějaké 4 kilometry. Jak jsem se vrátil domů, byl jsem dost vyčerpaný, ale v dobré náladě. Ihned po sprše jsem usednul k počítači a pokusil se o běhání a tréninku zjistit nějaké informace.

V dalších článcích Vám popíši, jak jsem v běhání pokračoval dále.

Přemýšlíte o nákupu běžeckého pásu?

Podzim tu bude co nevidět. Tma a častá nepřízeň počasí nutí mnoho běžců pověsit běhání přes podzim a zimu na hřebík. To je velká škoda. Řešením může být běh na běžeckém pásu z pohodlí vašeho domova.

Přinášíme vám několik tipů na kvalitní běžecké pásy od jednoho z největších prodejců fitness vybavení v ČR – Insportline.cz, který na běžecké pásy navíc poskytuje prodlouženou záruku 10 let.

Dostupné běžecké pásy do 15 000 Kč

Běžecké pásy s vyšší výbavou do 30 000 Kč

Napsat komentář – zatím pouze jeden komentář

19. 2. 2010 / Ze života / Autor: Pavel

Jak jsem začal s běháním – 1. díl – Jeden komentář

  1. Robert napsal:

    Pekny clanek, tesim se na pokracovani.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Mám to uplně stejně a s těma Nike, určitě lepší tím jak jsou širší ale...

Zkušenosti se sporttestery při běhání
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Záleží na co jiného je budete chtít nosit a co všechno budete chtít mě...

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
13. 07. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Jo jsou to běžecké boty a takový základ. Takže časem určitě doporučuju...

Nejnovější témata

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...