01
Pravidelně jsem začal běhat loni na jaře, když jsem zkusil poprvé uběhnout vzdálenost půlmaratonu. Několikrát jsem přešel do chůze a za cenu velkého přemáhání jsem se vešel do dvou hodin (viz výsledky str. 39). Tento únor jsem oněch jednadvacet kilometrů ve francouzském Cannes uběhl oficiálně za hodinu a půl a nějaké drobné (viz výsledky str. 6) a díky tomu, že jsem se ještě vešel do 22 let na mě čekalo překvapení v podobě třetího místa v kategorii espoirs neboli česky naděje. Tu radost, která následovala, přeji zažít každému. Běh se stal součástí mého denního režimu. Necítím se po běhání unavený, ba naopak – cílem tréninku není se ztrhat, ale odpočinout si!
Na druhou stranu dobře vím, že bez závodění je příliš málo motivace na to, aby člověk “sám sebe přemluvil” jít běhat i ve chvíli, kdy se mu nechce. Za ten rok a půl jsem ale poznal, že se to vyplatí. Tak jako většina z nás bývám z celého dne unavený hlavně psychicky a když si jdu večer zaběhat, vrátím se paradoxně odpočatější než jsem vybíhal.
Právě pro tu dlouhodobější motivaci, pro zvýšení tolik potřebné sebedůvěry a načerpání energie k řešení každodenních úkolů je tu SANASPORT Běžecká Tour, kterou jsem se rozhodl v rámci VŠ LIGY pořádat.
Jsou na výběr dvě délky trati, 5km a 10km, obě jsou oficiálně změřené atletickým rozhodčím Ing. Pavlem Frčkem. Běhá se vždy na stejné trati v pražském Braníku podél Vltavy, z čehož plynou dvě veliké výhody. Zaprvé, trať je neuvěřitelné rovná, rychlá a nenáročná na uběhnutí takže mnoho běžců si hned v prvním běhu vytvořilo svůj osobák. Zadruhé, časy jednotlivých běhů jsou mezi sebou porovnatelné.
Kdo má do Prahy daleko, nemusí věšet hlavu. Jen co se tour v Praze trošku zaběhne, začneme ji postupně otevírat i v dalších městech ČR.
Protože náš závod není o tom, zda stojíte na bedně. Závodit díky porovnatelnosti jednotlivých časů můžete i sami se sebou a sledovat, jak se v běhání zlepšujete. Z vlastní zkušenosti vím, že když člověk vidí pokrok, má opravdu velkou radost.
Na náš závod si lidé chodí také odpočinout, pobavit se s dalšími, kteří objevili nebo objevují krásu běhu a připomenout si, že když si jdou večer zaběhat, tak proti zdravému rozumu jsou podivné pohledy kolemjdoucích kuřáků, kteří se šinou po chodníku, nikoli náš běh!
VŠ LIGA vznikla v roce 2007 jako odpověď na zájem o organizování squashových soutěží. A protože zájem vysokoškoláků byl obrovský, postupně se rozrostla do současných rozměrů (tisíce registrovaných aktivních sportovců). Nyní organizuje převážně pro studenty a absolventy VŠ turnaje a ligy ve squashi, tenise, beach volleybale, badmintonu, bowlingu a dalších sportech. Působí ve 13 městech po celé ČR.
Od letošního října přibylo také běhání, které už se nijak neomezuje jen na studenty. Je určeno všem zájemcům, ať už úplným začátečníkům, pro které je zdolání pětikilometrové trati velkým výkonem, nebo i rychlíkům, kteří zvládnou desítku pod pětatřicet minut. Můžete se na našich stránkách přesvědčit, že účastníci z obou konců této škály byli se závodem velice spokojeni a těší se na další.
Další závod je naplánován na 27.listopadu. Veškeré a aktuální informace dáváme k dispozici v běžecké sekci na stránkách VŠ LIGY. Budu se na vás těšit!
Startovné je docela dost. Jsou někde ohlasy účastníků? Nadšené, kritizující… Jestli to za to stojí.
Ahoj, přímo na stránkách VŠ LIGY probíhá diskuse a to jak přímo u závodu (dole na stránce), poslední závod zde:
http://www.vsliga.cz/cz/akce/rijnovy-zavod-sanasport-bezecke-tour-vs-ligy-10km/
tak následně u reportáže z něj (kde jsou i fotky ze závodu)
http://www.vsliga.cz/cz/clanky/696-slunce-bezci-vykony/
Zdraví,
Pavel