Běžci letos podpoří výsadbu symbolů demokracie – „Běžím pro stromy“

 

Stovky účastníků závodů RunCzech si každoročně uvědomují, jak zásadní je běhat v příjemném a zdravém prostředí. I proto se už od roku 2005 zapojují a finančně podporují projekt Nadace Partnerství nazvaný „Běžím pro stromy“, díky kterému se za čtrnáct let existence podařilo vysadit téměř tři tisíce stromů a keřů. Letošní ročník bude vzhledem k oslavám 100. výročí vzniku republiky výjimečný. Závodníci mohou běžet pro „Stromy svobody 1918-2018“, kampaň nadace, která pomáhá objevovat stromy vysazené u příležitosti zásadních milníků naší historie, pečovat o ně a vysazovat nové. Cílem je na podzim po celé republice zasadit symbolických 2018 stromů, které budou připomínat důležitost svobody a demokracie. Podrobnosti o kampani, včetně mapy nalezených Stromů svobody, jsou dostupné na www.stromysvobody.cz.

Letošní rok přinese zavedenému projektu „Běžím pro stromy“ novinku v podobě podzimní výsadby vzrostlých lip k oslavě 100. výročí vzniku Československa. „Češi a Slováci tehdy zjistili, jaké výhody přináší demokracie. Doufám, že si to pamatují dodnes a že jim v tom také trochu pomáhá běhání, závody jsou totiž demokracie v kostce. Všichni při nich startujeme na stejné startovní čáře a záleží jen na nás, jak se s tratí před námi vypořádáme. A pokud si demokracii můžeme upevňovat i díky Stromům svobody, stojí nám za to za takový projekt bojovat,“ říká prezident závodů RunCzech Carlo Capalbo.

Jak projekt funguje? Běžci, kteří se letos zaregistrují na některý ze závodů RunCzech a darují částku 250 nebo 100 Kč na kampaň Stromy svobody, přispějí na hromadný výsadbový happening. „S podporou běžců, partnerů, obcí, místních spolků a hlavně dobrovolníků plánujeme po celé republice vysadit minimálně 2018 lip. Hromadné sázení uskutečníme ve dnech 20. až 28. října během Dnů pro Stromy svobody. Připojit se může kdokoli, a to nejen na podzim, a svou vlastní výsadbu registrovat už teď do interaktivní mapy na webu www.stromysvobody.cz,“ říká ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Jedním z maratonců, kteří se do projektu „Běžím pro stromy“ dlouhodobě zapojují a při registraci na jednotlivé závody finančně přispívají na výsadby, je i Richard Koula z Prahy. „Když jsem začal běhat závody RunCzech, přišla mi podpora výsadby stromů jako perfektní doplněk. Považuji za přirozené, že pomohu výsadbě dalších stromů. Chci zanechat něco hezkého příštím generacím, tak jako spoustu alejí, lesů a stromů zasadily generace před námi,“ vysvětluje.

Podobnou motivaci měli pravděpodobně i další z více než 6 500 běžců, kteří výsadby v projektu „Běžím pro stromy“ v minulosti podpořili. Jen loni se jich zapojilo 657 a díky jejich finančnímu přispění dnes roste v obcích Račiněves, Merboltice, Kopřivnice a Podbřežice 111 nových stromů. V prvních pěti letech spolupráce se dřeviny sázely do Aleje národů podél cyklostezky Greenway Krakov – Morava – Vídeň, později po celé republice kolem cest pro pěší i cyklisty, do školních zahrad a obecních sadů. Kdyby se všech těchto 2 964 dřevin vysázelo do jedné řady, vytvořily by alej dlouhou zhruba 24 kilometrů.

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »