Recenze: Bezdrátová sluchátka na běhání AfterShokz Bluez 2

Bezdrátová sluchátka na běhání AfterShokz Bluez 2

Recenzovaná sluchátka využívají velmi zajímavou technologii, která umožňuje poslech hudby, aniž by musely přímo sedět na uších nebo v uších. Nosí se totiž přímo před ušima a zvuk ze sluchátek je do ucha veden přes lícní kost, zatímco okolní zvuky jsou slyšet taktéž. Toto řešení by tedy mělo zajistit při sportování vyšší bezpečnost, protože člověk není přímo „odstřižen“ od reality jako při poslechu normálních typů sluchátek. Jak se s těmito sluchátky běhá a jaké pocity ve mně testovaná sluchátka zanechaly?

Hlavní devíza sluchátek – technologie Bone Conduction

Osobně moc sluchátka k běhání nepoužívám (pouze na atletické dráze) a ani to nedoporučuji právě kvůli bezpečnosti a maximálnímu soustředění a pozornosti k okolí. Člověk pak naprostou odizolovaností neslyší ani své kroky ani dech, což by mělo být zvláště pro začátečníky poměrně důležité při budování si základních návyků. Mnoha běžcům však na druhou stranu hudba velmi pomáhá, dokáže je motivovat, nebo je zkrátka běhání s hudbou baví více. Jak nad tím zpětně přemýšlím, když bych uvažoval o běhání se sluchátky dříve, určitě by musely být nějak jinak technologicky vyřešeny, aby člověk nebyl tak odizolován – a hele, ona tato technologie už dávno existuje.

Špunty ani klasická sluchátka na sport nejsou vhodná. Klasická sluchátka na uších při běhu velmi špatně sedí a člověk spíše než aby běžel, si neustále sluchátka na hlavě upravuje. Špunty naopak sedí perfektně a jen tak něco je nevyrve, i pro poslech jsou bezkonkurenční, ale mají pro sport obrovskou nevýhodu – přes „špunty do uší“ člověk nejenže neslyší kroky ani dech, ale hlavně auta a ostatní chodce nebo sportovce (cyklistu, který na vás volá, že chce předjet, neuslyšíte) a podobně.

Sluchátka AfterShokz Bluez 2 naproti tomu disponují technologií Bone Conduction vycházející z vojenské technologie, kterou údajně využívají speciální jednotky, která je založena na zvukové vodivost kostí. Hudba se přenáší vibracemi přes lícní kosti přímo do vnitřního ucha. Nejprve popíšu výbavu a funkce sluchátek a poté samotný běh s nimi.

Vybalování sluchátek, funkce

AfterShokz Bluez 2 - obsah balení

Sluchátka mě zaprvé překvapila svou lehkostí – snad nic neváží (přesně 41 gramů). V krabičce se sluchátky je pouze usb kabel k nabíjení baterie sluchátek z počítače, nastavitelný pásek pro lepší fixaci za hlavou, praktické pouzdro, tištěný cizojazyčný manuál, český manuál na malém CD a dvě reflexní nálepky na nalepení zezadu na sluchátka.

Věc, které jsem se trochu obával, bylo připojení sluchátek přes bluetooth k mobilnímu telefonu. Připojení je však naprosto jednoduché a ke zprovoznění jsem nemusel stahovat žádné ovladače. K propojení s mobilem nebo počítačem stačí stisknout příslušné tlačítko, dlouze podržet a v zařízení si sluchátka najít. Od té chvíle pak fungují všechny funkce sluchátek. A také překvapil minimalismus v ovládání – na sluchátkách nejsou žádná přebytečná tlačítka ani display. Místo displaye orientace v menu probíhá pomocí voiceoveru přístroje. Kromě zapnutí a vypnutí je na přístroji tlačítko pro ovládání zvuku a také tlačítko zepředu na levém sluchátku, které slouží k pauze a k posouvání na další skladbu.

Sluchátka dokonce nabízejí funkci přijímání hovorů, kdyby při poslechu někdo na telefon volal. Právě proto mají v jednom sluchátku zabudován i mikrofon. Osobně jsem tuto funkci nevyužil, ale pro někoho to může být užitečné.

Při běhání a cvičení

Subjektivně na hlavě sluchátka drží dobře a to i při rychlejším běhu nebo při sebězích z kopce. K fixaci sluchátek k uším napomáhá jejich tvar, protože se nasazují za uši podobně jako brýle. Jsou plastová, jen dotykové plochy jsou z příjemného měkkého materiálu. Netlačí na hlavu a pocit při nošení je podobný jako při nošení brýlí. Sluchátka jsou voděodolná, ale pozor, ne vodotěsná. Dle mých zkušeností s nimi lze běhat i v dešti a samozřejmě kondenzace vody, která probíhá v horku i v aktuálním počasí, je podle mě naprosto v pořádku a nemá na funkčnost či poslechové vlastnosti vliv. Na svou váhu jsou také překvapivě robustní a odolná.

Bezdrátová sluchátka na běhání AfterShokz Bluez 2 - umístění sluchátek na spánkové kosti

Ta největší výhoda je však jasná. Osobně jsem si myslel, že jak se člověk bude pořádně soustředit na poslech, bude najednou odříznut od světa i s touto funkcí, ale opak je pravdou. I když jsem byl do hudby zaposlouchaný, v obou uších jsem zároveň dostatečně hlasitě slyšel přijíždějící auto nebo cyklistu. A na druhé straně se například z běhu v tichu v lese stává naprostý balzám – posloucháte nerušeně hudbu nebo audioknihu, jak jsem si se sluchátky oblíbil, a přitom slyšíte šustot listí a okolní přírodu. Dokonalá kombinace.

Bluetooth má dosah 10 metrů, tzn. se sluchátky lze pohodlně cvičit i v obýváku nebo v posilovně a telefon nemusíte mít na sobě připnutý, stačí jej položit na stůl, sluchátka lze dokonce připojit k televizi či PC. Žádné ruchy či vynechávání signálu jsem v interiéru ani venku nezaznamenal.

Co se týká dalších výhod sluchátek, určitě k nim patří ochrana sluchu. Dnes, kdy jsme denně vystavování nejrůznějším ruchům a hlasitým poslechem hudby, stojí za to si při běhu v tomto ohledu odpočinout, když už musíme hudbu poslouchat. Podle dodavatele, s čímž bych určitě souhlasil: „Vědecké studie prokázaly, že rozšířené využívání běžných sluchátek a špuntů do uší může způsobit poškození ušního bubínku a ztrátu sluchu. Používání sluchátek AfterShokz je tak nejen bezpečnější, ale také zdravější.“ Zvuk je na druhou stranu kvalitní (citlivost: 100 ± 3dB; frekvence: 20Hz– 20KHz) jak pro poslech audioknih nebo rádia, tak např. rockové hudby jako z tradičních typů sluchátek.

Nevýhody

I když lze sluchátka využít v tramvaji nebo vlaku, není to moc dobrý zážitek, protože okolní ruchy v těchto dopravních prostředcích jsou samozřejmě značné. Pokud chci aspoň něco slyšet, je nutné o dost přidat na hlasitosti a hudbu pak při takto vyšších hlasitostech slyší i okolí (nehledě na to, že čím vyšší hlasitost, tím je zvuk horší, a k poškozování sluchu může docházet také). Na druhou stranu pro chůzi ve městě nebo další činnosti se sluchátka také hodí, protože člověka opět neizolují od jeho okolí. Takže nevýhodou zůstává jen jízda v tramvaji nebo vlaku – jsou to primárně sportovní sluchátka, a každý by s tím tedy měl počítat.

Zhodnocení

Sluchátka se mi při běhání osvědčily a splnily veškerá očekávání: díky tomu, že neizolují člověka od všech dalších zvuků, je běh s nimi bezpečnější i přirozenější. Jsou velmi lehké a pohodlné, ovládání je jednoduché a zvuk opravdu dobrý. Samozřejmě se moc nehodí na poslech hudby do tramvaje, vlaku či restaurace. A i když jsou k uším šetrnější než obyčejné typy sluchátek, je nutné s rozvahou využívat jejich hlasitost a myslet na to, že při běhání nějaký stupeň „rozptýlení“ od okolí přesto může nastat, i když z mého pohledu tomu tak nebylo.

Poprvé publikováno: 3. 12. 2015

Bezdrátová Bluetooth sluchátka před uši AfterShokz Bluez 2 se již neprodávají, ale můžete si zakoupit podobné modely od stejné značky:Sponzorováno – placená spolupráce

Napsat komentář – 3 komentářů

Recenze: Bezdrátová sluchátka na běhání AfterShokz Bluez 2 – 3 komentářů

  1. Maca85 napsal:

    Sluchátka tohoto typu jsou super na ven, člověk se pak cítí jistější. Sám je používám na zejména na večerní výběhy. Na ovál nebo do fitka, kde je větší ruch jsem ovšem koupil levnější (neznačková) Awei lze je zakoupit i v zahraničí levněji.

  2. George napsal:

    sluchátka jsem si přál k narozeninám – dostal jsem:O)) jsou super hlavně když člověk nemusí řešit jestli se zpotí,sněží nebo zaprší – i plavat se s nima dá,ale .. Bohužel po dvou letém používání mi praskly po sobě plastové nožičky samotých kostních sluchátek takže dneska již hlídám abych je neztratil :O)

  3. Poutník napsal:

    Děkuji za recenzi. Bohužel úplně jsem s nimi nebyl spokojen. Dlouho jsem o nich přemýšlel, kamarád mi je dokonce půjčil na týden. aby si je vyzkoušel, jak sedí, jaký je zvuk apod. při běhání. No sedí naprosto perfektně, jako bych na hlavě nic neměl, ale já prostě nejsem spokojen s tím zvukem (jak zmiňujete v nevýhodách), jak jsou oddálená od ušních dírek, tak mám problém něco slyšet, a úplně to pro mě nesplňuje ten účel, co by mělo. Proto nejspíše zůstanu u svých Koss Porta Pro bezdrátových,kde je to tak nějak naopak. Trošku problém s držením na uších, ale za to krásný zvuk, který dokáže namotivovat. Každopádně nepochybuji, že aftershokzy budou užitečné, tam kde je nutné mít trošku víc v pozoru, jako jsou města apod. 🙂

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »