Podzim – prožitky – běhání

Podzim – prožitky – běhání

Inverze s sebou nese stále těžší a těžší mlhu, dny jsou na podzim kratší a kratší. Každým dnem je větší zima a člověku je nějak smutno…

Tak nějak bych charakterizoval podzim a optiku, přes kterou jsem se na něj spoustu let díval. Asi nejsem úplně sám. Mnoho z nás podzim nemá rádo a netrpělivě vyhlížíme Vánoce, poté nějakou lyžovačku na horách a hurá na jaro. Proč se ale okrádat o tak nádherné období tím, že si jej nebudeme nebo nechceme užívat na maximum?

Je pravda, že teprve poté, co jsem začal běhat, vnímám podzim a obecně přírodu asi o tisíc procent intenzivněji. Nemůžu si pomoct. Najednou jsem pochopil, že lidé nežijí v nepropustných bublinách – městech, školách, kancelářích nebo továrnách – ale v přírodě. Všechny současné vynálezy jsou nutno zdůraznit novodobými vynálezy, které mohou lehce zase zaniknout… Proto se snažím co nejvíce času trávit venku a neokrádám se o něj z mého pohledu kvůli zbytečnostem, které mě stejně nebaví – sledování TV, nákupy, …

V geografickém území, ale hlavně v samotné kultuře, v níž žijeme, má podzim velmi důležitý a symbolický význam.  Příroda se ubírá k zimnímu spánku, aby si odpočinula a všechny své dary nám mohla zase od jara rozdat. Právě na podzim je tento aspekt ze všech období nejvíce patrný. V tomto období se také často zamýšlíme nad naším dalším směřováním, myslíme na naše příbuzné a přátele, kteří již nejsou mezi námi.

Všichni běžci budou moc dobře vědět, o čem teď píšu. Když vyběhnete do podzimního lesa a pod vámi šustí moře zlatého a rubínového listí, nelze být nespokojený, na něco si stěžovat nebo myslet na negativnosti. Užíváte si to a usmíváte se od ucha k uchu, zatímco jemně našlapujete po té nádherné peřině. Běhání má však i jiný smysl, protože i skrze něj, skrze odevzdanou energii a úsilí, promlouváme k našim předkům a k celé přírodě – také se symbolicky odevzdáme a dáváme na vědomí, že naše úsilí a oslava pohybu, života, má osobnější a hlubší významy. Neběháme pouze kvůli zhubnutí, kvůli kamarádům, kterým se chceme zalíbit, nebo kvůli tomu, abychom svůj osobní rekord na maratonské trati vylepšili o minutu a tak dále a podobně, jaké to jsou malicherné a nepodstatné přístupy!

Nebo alespoň já to takto vidím pokaždé co vbíhám do tichého podzimního lesa, když déšť jen bubnuje do rytmu mých kroků…

Co mi pomáhá užít si podzimní běhání?

Nikdy neběžím potmě. Své nejdelší běhy plánuji vždy na víkend, kdy mohu vyběhnout kolem desáté nebo jedenácté a mám spoustu času na jakkoli dlouhý běh. Běhání brzo ráno nebo v noci nepovažuji za bezpečné, ale hlavně mě to nebaví – i se svítilnou si z té okolní krásy prostě mnoho neužiji.

Chodím brzo spát. To je pro mě také moc důležité. Snažím se zalehnout kolem 21:30–22:00. Je to dřív, než na jaře nebo v létě, protože to tak cítím. Přes den ale nejsem vůbec unavený a běh se stává nikoliv povinností, ale odměnou.

Přátelé, s dalšími tipy a zážitky se Vám brzo ozvu. Běhu zdar a tomu podzimnímu obzvlášť!

Běhejte na běžeckém pásu kdykoliv z pohodlí domova.

Tma a častá nepřízeň počasí nutí mnoho běžců pověsit běhání přes podzim a zimu na hřebík. To je velká škoda. Řešením může být běh na běžeckém pásu.

Přinášíme vám několik tipů na kvalitní běžecké pásy od jednoho z největších prodejců fitness vybavení v ČR – Insportline.cz, který na běžecké pásy navíc poskytuje prodlouženou záruku 10 let.

Dostupné běžecké pásy do 15 000 Kč

Běžecké pásy s vyšší výbavou do 30 000 Kč

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Mám to uplně stejně a s těma Nike, určitě lepší tím jak jsou širší ale...

Zkušenosti se sporttestery při běhání
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Záleží na co jiného je budete chtít nosit a co všechno budete chtít mě...

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
13. 07. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Jo jsou to běžecké boty a takový základ. Takže časem určitě doporučuju...

Nejnovější témata

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...