Vítr, přítel či nepřítel?

Možná se to zdá úsměvné nebo absurdní, ale i povětrnostní podmínky hrají při běhu velkou roli.

Třeba jste to na sobě už pozorovali. S větrem v zádech se Vám běželo lehce, dokázali jste běžet v neobvykle vysokém tempu a cítíli jste se výborně. V tu chvíli pro vás byl vítr důležitý parťák, díky kterému se vám běželo líp.

Proto se samozřejmě nikdo nezlobí, když mu vítr v zádech tak trochu pomůže. Horší varianta je, pokud se vítr obrátí proti vám a naráz běžíte pomaleji, máte pocit jako byste se museli prodírat křovím nebo překonávat nějakou neviditelnou bariéru.

Ať chcete nebo ne, vítr proti vám vás zpomalí. Záleží na tom, jakou má vítr rychlost a jak se s tím dokážete vyrovnat. Na druhou stranu Vás vítr v zádech zrychlí. Je to jednoduché. Něco za něco.

Takže, pokud máte vítr v zádech, je to v pořádku a poběžíte rychleji a stěžovat si na něj nebudete. Když jde ale vítr proti vám, nezbývá vám nic jiného, než se orientovat podle vaší TF (tepové frekvence). Prostě se stává, že povětrnostní podmínky někdy nabourají vaše plány a nějaký tempový úsek nezaběhnete za daný čas, ale přesto máte svou „tréninkovou“ TF. Proto, když běžíte a pořádně „fouká“, se neohlížejte na to, že vám to jde pomaleji, snažte se držet své TF. Pokud nemáte žádný měřič tepové frekvence (sporttester), řiďte se svými pocity, aby jste nepřekročili nějakou mez s vidinou dodržení plánované rychlosti.

Avšak ačkoliv vám vítr někdy pomáhá, ne vždy to musí být to pravé. Např. kvůli velké rychlosti větru nemusí začít nějaký závod (většinou sprinterský), ať už jde o vítr ve vašich zádech nebo proti. Také, kvůli větru, se nemusí uznat světový rekord, pokud ho někdo zaběhne.

To už jsou spíše takové zajímavosti, ale pokud budete někdy běžet nějaký závod a povětrnostní podmínky nebudou přesně podle vašich představ, využijte běžce před vámi a běžte těsně za ním. On vám bude rozrážet vítr a vy budete v pohodě. Podobně to funguje i v cyklistice, kde se této praktiky musí hodně využívat, a má kritický vliv na průběh celého závodu – tyto aerodynamické předpoklady vyniknout především ve vyšších rychlostech, přibližně nad 40 Km / hod.

Dávejte však na něj pozor i z jiného důvodu. V létě Vás může příjemně při běhu chladit, ale pokud máte nevhodné oblečení, můžete lehce profouknout. Např. bavlněné tričko lehce nasaje pot, ale při běhu v látce pořád zůstane a přilepí se vám na kůži, což není zrovna ideální.

V této době to příliš aktuální není, ale nepodceňujte studený vítr v zimních měsících. Tam už se opravdu vyplatí koupit nějaké lepší oblečení, případně stačí nějaká kvalitní větrová bunda.

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běhání v bahnitém terénu a výběr bot
23. 03. 2021 / Nejnovější reakce: Petr

Ahoj, já ěhám smíšené cesty v okolí Olomouce a používám goretexové LaS...

Běh a začátky
10. 03. 2021 / Nejnovější reakce: fv-admin

A co takhle ze začátku jen zařadit rychlejší procházky (buď sama nebo ...

Běhání v bahnitém terénu a výběr bot
10. 03. 2021 / Nejnovější reakce: fv-admin

Běh v blátě může být opravdu nepříjemný, docela vás chápu. Nenechte se...

Nejnovější témata

Běhání v bahnitém terénu a výběr bot
10. 3. 2021 / Založil: LaPeregrina

Potřebovala bych poradit s běháním v bahnitém terénu a...

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...