Cholesterol je tuková látka, kterou lidský organismus potřebuje pro tvorbu hormonů a vitamínu D. Tělo si ho tvoří samo a tato látka je pro život nezbytná. Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky, je také důležitý při tvorbě buněčných membrán.
Příliš vysoká koncentrace v krvi však nese pro organismus zdravotní rizika, především onemocnění srdce.
ZDROJ: wikipedie.cz
Je-li ho v těle příliš mnoho, začíná škodit. V krvi se tím zvyšuje množství přenášejících forem cholesterolu, který se označuje jako LDL. Tyto částice roznášejí cholesterol buňkám celého těla, ale při vyšším množství se pomalu usazují na stěnách cév. Dlouhou dobu tento proces probíhá a nedává o sobě příliš vědět. Nenápadně dochází ke kornatění tepen, které vyvolávají nemoc aterosklerózu. Jednoho dne může způsobit ucpání cév a to pak vyvolává srdeční infarkt, mozkovou mrtvici a jiné závažné cévní příhody, které můžou skončit až smrtí.
Velmi často je tento problém způsoben nezdravým životním stylem a stravováním (genetické předpoklady, kdy si tělo této látky vytváří příliš mnoho, se výrazně přeceňují). Základem je změna jídelníčku – omezení živočišné bílkoviny, která cholesterol obsahuje. Pokud je proces v pokročilejším stadiu, tak v těchto případech pomáhají speciální léky, které omezují jeho tvorbu, ale základem je vždy zvláštní dieta. Zdrojem cholesterolu je totiž právě strava. Tučná jídla a živočišné tuky obsahují této látky nejvíce a výrazně přispívají k rozvoji aterosklerózy a dalších zmiňovaných nemocí.
Strava by měla být střídmá a pestrá se zvýšeným přísunem ovoce a zeleniny, které obsahují mnoho vitamínů a minerálů.
Pokud vám lékař sdělil, že máte zvýšenou hladinu cholesterolu, není důvod k žádné panice. Jak už bylo výše napsáno, je důležité preferovat nízkocholesterolovou stravu. Tzn. přijímat v potravě optimální množství všech důležitých živin – bílkovin (zaměřte se na protein rostlinného původu), tuků, sacharidů, vitamínů…
Mezi nevhodná jídla patří hlavně živočišné tuky, máslo, tavené sýry, sádlo, tučné mléko, vnitřnosti, tučná masa, slanina, uzené, zmrzlina, velmi slazené nápoje a také bílé pečivo. Samozřejmě v menších množstvích a ne tak často se nic nestane.
Vhodné jsou potraviny, které obsahují tzn. zdravé tuky. Tam patří zejména kvalitní rostlinné oleje a tuky. Důležitá je taky zelenina a ovoce, protože jsou bohaté na vlákninu a na spoustu dalších potřebných látek.
Ano, ale vybírejte takové, které obsahují méně tuku, sýry okolo 25% tuku a jogurty s max. 1% tuku. Chraňte se před smetanou a vynechtejte kravské mléko, pokud jste si na něj zvykli a příliš často jej pijete. Raději se zaměřte na sýry, jsou zdravější a obsahují i více využitelnéjo vápníku.
Změňte vaši stravu a samozřejmě nezapomínejte také na pravidelnou fyzickou činnost, která vám hodně pomůže. Zkuste třeba běhání!
5. 4. 2008 / Zdraví a výživa / Autor: fv-admin