Divná zima v roce 2008

Divná zima v roce 2008

Souhlasíte se mnou, že letošní zima je divná? A proč divná? Stačí se podívat z okna a kdyby člověk neměl pojem o čase, tvrdil by, že se na něj usmívá pěkné jarní sluníčko.

Jestli se tomu mám až tak moc divit, to opravdu nevím. Fakt je, že se dneska těžko nějaká rodinka sbalí a vydá na týden zdolávat horské kopce české krajiny s perfektními sněhovými podmínkami. Samozřejmě, že v některých lokalitách republiky je dost sněhu, ale lidé, zapálení do lyžování na vyšší úrovni, musí za sněhem pryč – za hranice, třeba do Rakouska, kde je sněhu více.

A jaké jsou příčiny takového počasí? Nesmíme v tom hledat žádnou vědu, poloha České republiky může za to, že zimy se mění každým rokem, nelze jednoznačně tvrdit, že letos bude zima hodně studená nebo teplá.

Taková zima má své klady, ale taky zápory.

Komu teplá zima vyhovuje?

 • Domácnostem – výdaje za vytápění můžou být až o několik tisíc menší
 • Silničářům – ušetří spoustu peněž, když nemusí odklízet sníh
 • Zahrádkářům – můžou zahájit mnohem dřív jarní práce, většinou odpadá speciální vytápění skleníků
 • Některým lidem – v důsledku teplého počasí se někde snižuje riziko onemocnění, a protože nehrozí zledovatění chodníků, klesá také počet zlomenin

Komu škodí?

 • Vlekařům, horským chatám – ve většině horských lokalitách nejedou vleky, tzn. vlekaři a provozovatelé horských chat prodělají miliony korun. (Samozřejmě nejsou úplně bez peněz díky turistům, kteří chodí na výlety – je však jasné, že lyžařů je několikrát tolik.)
 • Lyžařům – v ČR je minimum vhodných lokalit, musejí za hranice = utratí více peněz
 • Zemědělcům – přemnožení některých škůdců, nedostatek vláhy
 • Prodejcům zimního zboží – lidé nemají moc zájem o koupi drahých zimních bund a lyží, protože na pár dnů za rok se jim to nevyplatí

Jak je vidět, nic není nejvhodnější. Na jednu stranu existují výhody, ale osobně si myslím, že zápory jednoznačně převyšují klady. Hlavně pro zimní sportovce, kteří si jen omezeně užívají lyžování a pro běžkaře platí to samé. Na druhé straně si moc nestěžují běžci. Mají perfektní podmínky pro běhání, takže určitou radost z toho mám. I cyklistům to nevadí, takže většina „letních“ sportů se dá bez obav provozovat. Tak či onak, podobně teplé zimy jsou ideální pro začátečníky, nemusí se bát špatného počasí a mohou začít s běháním i v zimním období – o to víc budou mít běžecky napracované a mohou se v létě zúčastnit i nějakého závodu.

I tak si ale myslím, že zima má být plná sněhu a teplota na teploměru několik stupňů pod nulou. Všechny vleky přeplněné, děti na saních, zamrzlé rybníky, to jsou znaky správné zimy.

Napsat komentář – zatím pouze jeden komentář

9. 3. 2008 / Začátečníci / Autor: fv-admin

Divná zima v roce 2008 – Jeden komentář

 1. Jaromír napsal:

  Tak v této době nám zima ještě nadělila trochu toho sněhu 🙂
  Užijte si ho! 🙂

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »