Matvijčuk a Pejpková najrýchlejší na moravsko-slovenskom pomedzí

Už dvadsiaty deviaty raz sa početná bežecká rodina výkonnostných a rekreačných ctiteľov stretla pri pretekoch Hodonín – Holíč – Skalica. Napriek poternostným vrtochom mal populárny cestný beh na moravsko-slovenskom pomedzí vysokú športovú i spoločenskú úroveň. Do cieľa hlavných pretekov na 12,5 km dobehlo 408 mužov, žien, juniorov a junioriek (zo 418 štartujúcich).

S dostatočným náskokom triumfoval ukrajinský atlét Olexandr Matvijčuk (bežal za JM Demolex Bardejov). Cieľový časomer mu zaznamenal 38:23 min. Druhý post obsadil Jiří Homoláč (VSK Univerzita Brno, 39:00) a tretí finišoval Sergij Rasčupkin z ukrajinského Mukačeva (39:18).

Medzi ženami sa z prvenstva tešila Katarína Pejpková (pod dievčenským priezviskom Berešová). Členka TJ Obal servis Košice absolvovala trať za 46:45 min a v celkovom poradí skončila na tridsiatej pozícii. Striebornú priečku obsadila Irena Pospíšilová (AK Drnovice, 49:41), bronzová bola Martina Novotná (50:12, AK Kroměříž).

Ani tentoraz nechýbal v čele telovýchovnej lavíny popredný svetový jazdec na historickom bicykli s veľkým predným kolesom, moravský protagonista Josef Zimovčák.

Súčasťou vydareného džogingového dňa boli aj sprievodné súťaže nádejí v Hodoníne a Skalici. Druhé z týchto známych bežeckých centier zároveň pripravilo devätnásty Memoriál štvornásobného olympijského víťaza Emila Zátopka. V hodnotení družstiev bola najlepšia skalická ZŠ Vajanského.

„Úprimne ďakujem všetkým spolupracovníkom, podporovateľom a sympatizantom, ktorí nám pomohli zvládnuť toto technicky náročné atletické podujatie,“ povedal riaditeľ usporiadateľského štábu H-H-S, bývalý reprezentant ČSSR v behoch na dlhé trate Zdeněk Zalubil. Podľa jeho slov, 30. ročník cezhraničných pretekov sa pobeží 12. 12. 2020.

Text: JAROSLAV LIESKOVSKÝ