Red Bull 400 – 2019


června
2019

08


Místo: Liberec, kraj Liberecký

Red Bull 400 – 2019

Již čtyřikrát se stovky odvážlivců postavily jedné z největších životních výzev, když se vydaly zdolat skokanský můstek K120 v Harrachově. O víkendu 8. a 9. června se poprvé závod Red Bull 400 představí na severočeském Ještědu. Nebudou chybět profesionální závodníci ani sportovní hvězdy z jiných odvětví. Páteční večer nabídne zajímavou ochutnávku v podobě běhu pod umělým osvětlením.

Běžce čeká neskutečná dřina, Red Bull 400 se po roce vrací do České republiky

Běh, který se po několika desítkách metrů změní spíš ve šplh, tepová frekvence na maximu, bolest svalů taková, že je skoro není cítit. To je extrémní výběh do skokanského můstku. Profesionálové se snaží atakovat hranici čtyř minut, amatérům trvá trasa pouhých čtyři sta metrů i dvakrát déle. Současný rekord na české půdě drží slovenský sprinter Tomáš Čelko, který v tehdejších náročných podmínkách zdolal můstek v neuvěřitelném čase 3:58,9.

Rekordní počet závodníků

Letošního ročníku, na kterém bude ještědský můstek otevřen až pro 2000 odvážlivců, se závodníci budou moci účastnit v pěti kategoriích – ženy, muži, ženské, mužské a smíšené štafety. V roce 2017, kdy se na domácí půdě závod konal naposledy, představili pořadatelé zajímavou novinku. Páteční „přípravný“ závod, na němž si bude možné vyzkoušet trať pod umělým osvětlením.

Důležitou změnou prošly kvalifikační běhy. Jejich trasa v minulých ročnících končila po dvou stech metrech. Aby se závodníci probojovali do finálových běhů, budou muset už v rozbězích zabrat a zvládnout celou trať. Každý finalista si během jednoho dne dá slavnou „čtyřstovku“ dvakrát.

Pro závodníky i jejich fanoušky bude připraven kompletní servis a zázemí, jaký si akce takového formátu zaslouží. Podporovatelé kolem trati se mohou těšit i na jedinečný program v podání Martina Šonky. Akrobatický pilot a vítěz posledního ročníku Red Bull Air Race předvede svou dech beroucí show.

V minulosti si jedinečné sportovní klání nenechali ujít zahraniční hvězdy světového formátu. Harrachovskému kopci se postavili Ahmet Arslan, Piotr Lobodzinski nebo Matjaž Mikloša. Z českých sportovců jsou tradičními účastníky triatlonista Jan Kubíček nebo Dušan Kožíšek. Na Ještěd se chystají i profesionálové z trochu jiných odvětví. Účastníci si tak budou moci trať užít po boku rychlostních kanoistů Martina a Petra Fuksy, reprezentantky ve sportovním aerobiku Karolíny Kudláčkové nebo olympijské vítězky Evy Samkové.

Závodu se zúčastní i Eva Samková

Snowboardová královna Eva Samková se chystá na legendární trať poprvé v životě. „Nejsem žádný vytrvalec, posiluju a myslím, že nejsem v běhání moc dobrá. Ale v rámci přípravy se na závod těším. Láká mě i kvůli tomu, že ráda zkouším nové věci, a jednou za čas mi přijde dobrý se úplně vydat a vyflusat (smích),“ vyhlíží novou výzvu Eva Samková.

I proto, že nemá s podobným závodem žádnou zkušenost, nestanovuje si mistryně světa a šampionka světového poháru ve snowboardcrossu žádné konkrétní cíle. Do žádných extrémních výkonů ji netlačí ani trenéři. „Oni vědí, že když závodím, tak se snažím vyhecovat. Spíš mají strach, abych si něco neudělala. Plánuju, že bychom udělali snowboardcrossovou štafetu. Dávám ji dohromady a myslím, že by to mohlo vyjít. Můj cíl je nacpat do toho další účastníky a kolegy z našeho týmu,“ doufá Eva Samková.

S myšlenkou na využití skokanských můstků během léta přišel v roce 2011 Rakušan Andreas Berger. Překonání klasické atletické vzdálenosti 400 metrů od místa, kam v zimě dopadají skokané, až po rozjezdovou lavici se sklonem až 37 stupňů, dělá ze závodu Red Bull 400 jeden z nejkratších a zároveň nenáročnější sportovních klání.

Více informací o závodu na oficiálním webu závodu zde.

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

4. 6. 2019 / Závody / Autor: Běháme.cz

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »