Nový trend životní filosofie – Wellness

Nový trend životní filosofie - Wellness

Poměrně často můžeme kolem sebe slyšet slovo wellness. Je to poměrně nový, ale rychle se rozvíjející obor, který se zabývá fyzickým i psychickým zdravím člověka a všeobecnou péčí o člověka.

Na druhou stranu vychází wellness už z myšlenky starých Řeků o spojení tělesné a duševní dokonalosti.

V Řecku se užíval pojem „kalokagátia“ (ideál krásy, dobrá fyzická kondice a rozumová dokonalost) a v současnosti se nahrazuje slovem „wellness„. Smyslem tohoto stylu je snaha o vnitřní i vnější harmonii těla a celkové udržení trvalé pohody. V této moderní podobě si právem zaslouží být životní filosofií lidí a novým trendem pro ty, kteří chtějí žít zdravý a pohodový život, spolu s uvědoměním si, že pro to budou muset něco dělat.

Popravdě je to pestrá paleta činností, ve které jsou zahrnuty tělesné i duševní aktivity společně s jejich vzájemným propojením, protože bez toho se nedá dosáhnout kýžené harmonie, o kterou stáli už v Antice.

Z čeho se wellness skládá?

  • pohybové aktivity
  • péče o tělo
  • zdravá výživa
  • duševní rozvoj
  • mezilidské vztahy
  • naslouchání a kontakt s přírodou

Velký důraz se klade právě na fyzické aktivity a zdravou výživu, ale i mentální trénink je důležitý.

Ne malý význam má i péče o tělo. S tím jsou spojeny různé pobyty v lázních, ale třeba i bylinná koupel a masáž buď doma nebo ve speciálních střediscích.

V neposlední řadě tam patří návštěvy kulturních akcí (divadlo, kino, konecerty), četba knih a pobyt v přírode, třeba na procházce s přáteli nebo vycházky se psem.

Jak tedy vyplývá, wellness se dobře inspiroval od starých Řeků a snaží se o spoustu činností, které jsou spolu skloubeny a po vytvoření z nich vzniká dokonalý celek.

Napsat komentář – zatím pouze jeden komentář

Nový trend životní filosofie – Wellness – Jeden komentář

  1. vasava napsal:

    Už dlhšie mám v hlave podvedome práve slovo kalokagatia ako odpoveď na otázku, čo by sa mal človek snažiť v živote dosiahnuť. Robiť pre seba niečo užitočné. Wellness je síce pekné synonymum, ale jeho predošlá archaistická verzia sa mi páči predsa len viac.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »