Nejčastější úrazy při běhu, aneb kde děláte chybu

Nejčastější úrazy při běhu, aneb kde děláte chybu

Patříte i vy mezi milovníky běhu a neumíte si svůj život bez tohoto sportu představit? Bravo! Běhání je totiž super způsob, jak si udržet dobré zdraví, krásnou postavu i dobrou náladu.

Díky tomuto sportu se zkrátka udržujeme dlouhodobě ve formě, aniž bychom své tělo trápili nesmyslnými dietami. Co ale dělat, když přeceníte své síly a při tomto jinak bezpečném sportu dojde ke zranění?

Mějte na mysli, že i při běhání nám hrozí určitá nebezpečí, kterým bychom se měli snažit vyvarovat.

Zbytečně se nepřetěžujte

Snad jeden z nejčastějších úrazů způsobených běháním bývá úraz kolene. Koleno je jeden z největších kloubů na našem těle, a tak bychom si ho měli co nejvíce hýčkat a snažit se problémům s ním spojeným předcházet.

Tomuto problému se lidově říká běžecké koleno, odborně ho můžeme nazvat jako femoropatelární syndrom (femur – stehenní kost, patella – čéška). Tento problém si nejčastěji přivodí velmi aktivní běžci a vzniká tak, že se čéška nadmíru tře o spodní okraj stehenní kosti.

Toto dráždění může způsobit poruchu kolenní chrupavky, která o sobě dá vědět intenzivní bolestí. Pokud tedy svá kolena příliš přetěžujete a máte k této poruše vrozené dispozice, hrozí vám jejich opotřebování.

Pokuste se proto vylepšit techniku běhu a správnou funkci kolene podpořte vhodnými doplňky stravy s obsahem kolagenu.

Další z běžeckých komplikací je takzvaný tibiální syndrom, odvozený od latinského názvu holenní kosti. Tento syndrom se projevuje bolestí holenní kosti, která je způsobená mnohými faktory. Mezi nejhlavnější patří opět nadměrné přetěžování, dále nevhodná běžecká obuv či vrozené abnormality nohy.

Mezi běžecké úrazy můžeme zařadit i vymknutý kotník, se kterým se nejčastěji setkávají terénní běžci. Stačí špatně došlápnout a zranění je na světě. Při běhu nerovným terénem jako je například les proto dávejte pozor, kam šlapete a pořiďte si pevnější obuv. Vymknutý kotník, ač se zdá jako nevinné zranění, může pěkně znepříjemnit život sportovce a vyřadit ho z běhu na delší dobu.

Pozor na paty!

Běh mohou dále znepříjemňovat bolesti pat a Achillovy šlachy, kde se může objevit zánět nebo jiná degenerativní porucha. Zánět se objevuje také z přetížení a nevhodně zvolené obuvi, proto raději zainvestujte do kvalitních běžeckých bot a zvolněte.

Bolesti zad

Bolesti zad jsou další častou nepříjemností, se kterou se setkává mnoho běžců. Většinou tato bolest vychází z nesprávné techniky běhu, kdy nedostatečně zvedáme nohy či špatně udržujeme postoj těla. Bolest zad může být způsobená i nesprávně zvolenou obuví, proto si dejte na výběru kvalitních bot raději dvakrát záležet.

Svalová únava a bolesti svalů

Pokud přeceníme svoje síly, často se dostaví svalová únava. Nepodceňujte tedy ani regeneraci a mezi jednotlivými tréninky si nechávejte dostatečně dlouhý odstup. Před, i po každém tréninku nezapomínejte na krátký strečink, přičemž se zaměřte hlavně na partie nohou, zad a hlavy.

Tyto úrazy patří mezi nejčastější komplikace života každého běžce. Pokud se však budete preventivně chránit, vzniku těchto zranění můžete účinně předcházet.

Spolu s pravidelným během byste však měli dbát na zdravé stravování, které jde s každým sportem ruku v ruce. Pokud budete mít v jídelníčku dostatek všech hlavních živin, jako jsou plnohodnotné bílkoviny, zdravé tuky a komplexní sacharidy, zvýšíte svůj výkon a navíc urychlíte regeneraci po náročném běhu.

Běhání není jenom sport, běhání je životní styl, který si jistě zamilujete i vy.

Článek pro Vás napsal web siluetadoleta.cz

Napsat komentář – 2 komentářů

Nejčastější úrazy při běhu, aneb kde děláte chybu – 2 komentářů

  1. Dandy napsal:

    Nebude ti tim ze pouzivame fsemozne extra bezecke boty a dodnes neumime behat ?

  2. Dedicated servers napsal:

    I kdyz zas tolik ne, kdyz si uvedomim ty neustale se opakujici chyby, ktere clovek pri behu, ale i v beznem zivote, dela. Staci se zaprist do hovoru s lidmi, kteri hraji squash, tenis, volejbal, fotbal, zda se pred treninkem rozcvicuji.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »