RED BULL 400, Harrachov – 15. 8. 2015


srpna
2015

15

RED BULL 400, Harrachov – 15. 8. 2015

Extrémní vertikální výběh na vrchol skokanského můstku K120 v Harrachově od konce dopadu až po rozjezdovou lavici. Tak vypadá závod Red Bull 400, který se poběží 15. srpna přímo na prudkém svahu Čertovy hory. Mnozí si to peklo prožijí dokonce už podruhé.

Startovní listina je otevřena pro 600 závodníků v kategoriích jednotlivců mužů i žen a štafet smíšených, mužských a hasičských (4x100m). Minulého ročníku se zúčastnilo 500 běžců. Mužské a smíšené štafety jsou už beznadějně obsazené, zbývají poslední místa v ženské kategorii a speciální štafetě hasičské. Přihlásit se můžete na www.redbull.cz/400

Závodu se kromě amatérských běžců zúčastní také mnozí profesionální sportovci. Mezi nimi je i kanoista Martin Fuksa. „Cítím, že tady půjde hlavně o fyzičku. Běžecký styl nebude moc rozhodovat. Důležitá bude celoroční příprava, ať na souši, tak na vodě. Pro mě to bude zase něco nového. Takové kopce nezdolávám každý den, mám z toho respekt, ale jsem i hodně zvědavý na svůj výkon. Krize a ztuhnutí myslím přijde už po prvních pár metrech,“ říká Martin Fuksa.

Dalším ze známých tváří na svahu bude český triatlonista Jan Kubíček, který závod poběží už podruhé. „Je to obrovská výzva, ve které si každý účastník může sáhnout až na dno svých vlastních sil. Fyzických i psychických. Ten závod je šílený adrenalin. Je hrozně těžké to popsat, člověk si to musí vyzkoušet, musí to zažít, aby pochopil o jakém extrému to všechno je,” hodnotí Jan Kubíček.

mustek1

Extrémní sport má hodně společného s extrémním povoláním. Jako vyjádření respektu a úcty k tomu, že někteří dokážou kromě vlastního kolapsu riskovat i svůj život pro záchranu druhých, vypsal Red Bull na tento extrémní běh speciální hasičskou štafetu.

Extrémní výběh na vrchol skokanského můstku už buší na dveře. Co byste měli ještě vědět před startem? Jak se poprat se 400 metry, které vás budou v sobotu 15. srpna 2015 dělit od cíle na vrcholu můstku K120 v Harrachově, vám poradí přední český triatlonista a ambasador závodu Jan Kubíček.

Honza poskládal návod na základě mnoha let závodění, zkušeností s přípravou na terénní triatlony a svého osobního zážitku z loňského ročníku.

Nebojte se toho

Ať už budete v jakékoli kondici, buďte v pohodě. Je to závod na čtyři, pro někoho možná na dvanáct minut. To se dá přežít. Vzhledem k výjimečné atmosféře loni skoro nikdo nevzdal a i ti nejpomalejší a nejméně natrénovaní se dostali až do cíle.

Bude to bolet

Procházka to samozřejmě nebude. Je to stěna. Nohy vás budou pálit a budete popadat dech, ale až to poleví, přepadne Vás skvělý pocit. Pohled z můstku do krajiny po sportovním výkonu je úžasný.

Rozvrhněte síly

Je to jako vyběhnout do desátého patra. Pokud to neděláte každý den, je hloupost nasadit hned na začátku sprint. Ale je dobré mít nějakou počáteční rychlost, abyste se nezastavili hned pod kopcem. Nepřepalte rovinku, a pokud budete mít na bubnu rezervu, postupně přidávejte na tempu. Pamatujte si ale, že po výběhu pekelného bubnu máte před sebou pořád skoro polovičku!

Správně se obujte

Nejvhodnější jsou trailové boty s hrubým vzorkem. Dobře fungují např. staré kopačky s gumovými kolíky, které se do trávy pěkně zakousnou a nepodklouznou. Pokud bude sucho, rozdíl ještě tolik neoceníte. Ale jestli zaprší, v normálních botách budete bojovat o každý metr.

Myslete na cíl

Závod se nevyhrává na spodní rovince, která má 56 metrů, ale i zde dá hodně ztratit. Nenechte se úplně strhnout davem. Vzhůru na můstek vede několik cestiček. Vyberte si jednu z nich a moc nemanévrujte. Zaprvé to v prudkém a nestabilním terénu moc nejde. Zadruhé vám to bude brát energii.

Používejte ruce

Samozřejmě ne hned, ale při náběhu do bubnu je to už nutnost. Stylem opice to zvládala většina borců i borkyň. Někdo nasadil i rukavice. Pokud je někdo bude chtít použít, doporučuji lehké, celoprstové cyklistické.

Nepředělávejte své stravovací návyky

Spousta lidí zpanikaří a začne držet různé diety. Nebo dokonce přestanou jíst maso a jiné důležité látky, na které je jejich tělo zvyklé. To většinou vede k tomu, že nemají energii a výkonnost jde dolů. S odporem snědená ovesná kaše nadělá hůř než s úsměvem snědený párek.

Dbejte na pitný režim

Pít můžete téměř cokoli a pořád to bude o moc lepší, než když pít zapomenete. Každý má obvykle svůj vlastní oblíbený nápoj, díky němuž do těla dostane tekutiny, potřebné látky a energii.

Nechte si prostor pro regeneraci

Poslední týden před výběhem si nechte na regeneraci. Závod je hodně intenzivní. Pokud si před ním neodpočinete od tréninku, výkonnost půjde spíš dolů a budete akorát frustrovaní.

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

7. 6. 2015 / Závody / Autor: Běháme.cz

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »