TdF 2013: Nejdelší 15. etapu na Mont Ventoux ovládl Froome

Dnes cyklisty čekala jedna z nejtěžších etap letošní jubilejní Tour. Na horu Mont Ventoux (1912 m, pro vítěze zisk 50 bodů v soutěži o puntíkatý trikot) to jezdci ze startovního města Givours měli celých 242,5 kilometrů. Pořadatelé tuto etapu zařadili do programu k 224. výročí dobytí Bastily a právě proto se očekávaly útoky hlavně francouzských jezdců.

Christopher Froome dnes ukázal svou dominanci i v kopcích a v nástupech nejdříve setřásl Romana Kreuzigera, následně Contadora i vedoucího Quintanu a dojel si pro druhé vítězství na letošní Tour a opět si pojistil náskok v celkovém prvenství.

Již na 60. kilometru bylo vytvořeno několik skupinek, které se úspěšně oddělily od pelotonu. Nejpočetnější skupina deseti jezdců bojovala hned vepředu (Sagan, Chavanel, Impey, Riblon, …) s náskokem cca 5 minut na peloton. Stíhal je Pierre Rolland, který v této etapě musel jet velmi aktivně, aby bral zbylé body na vrchařských prémiích (pokud si chtěl puntíkatý dres udržet, kvůli vítězství Frooma o něj však opravdu přišel) a s ním Marcus Burghart z BMC. Za nimi ještě třetí skupina dvou jezdců: Le Mevel a Astarloza.

Na 70. kilometru byla průměrná rychlost neuvěřitelných 52 kilometrů za hodinu. 26 stupňů, vítr 15 km za hodinu.

Na stém kilometru již byli Le Mevel a Astarloza dojeti pelotonem, dojetí vedoucí skupiny vzdali a na peloton sami počkali. Vepředu tedy jelo už jen 12 jezdců, Burghart s Rollandem vedoucí skupinu stále nedostihli, zpomalovali a na 103. km byli také dojeti.

Před Mont Ventoux teplota dosahovala již 29 stupňů a vítr 20 km/hod, nahoře se pochopitelně předpokládaly podmínky ještě těžší. 35 km před koncem náskok skupiny činil 3:45 minut. Peter Sagan získal všech 20 bodů na jediné sprinterské prémii před závěrečným stoupáním.

První na 20 km dlouhý kopec zaútočil Sylvain Chavanel. Vedoucí skupinka se brzy zařazovala zpátky do pelotonu a Chavanela se rozhodla pronásledovat jen hrstka původních uprchlíků (Impey, Riblon).

Pod pelotonem zůstal dostižený Sagan a překvapivě i Pierre Rolland, který o puntíkatý dres dnes přišel, tato etapa pro něj nebyla úplně ideální. Ztrácel i Andy Schleck. Chavanela dostihl Jan Bakelants a Nieve 12 km před koncem. Chavanel strávil v úniku celkem 230 km, což je nejvíc v letošním ročníku.

10 km před koncem dojel Quintana Nieveho a ujal se vedení. 2 jezdci týmu SKY (Porte a Froome) a 3 Saxo-Tinkoff nasadili velmi ostré tempo s cílem jej dojet.

8 km před koncem bohužel odpadl Roman Kreuziger, 7 km do závěru vystartoval Froome obrovskou rychlostí a získával na Alberta Contadora čím dál větší náskok.

Dokonce předjel na 6,5 km i Quintanu. Contador s Nievem se ztrátou 13 sekund za ním se snažili co nejrychleji žlutý trikot dojet, ještě jej měli relativně na dosah.

4 km před koncem Contador s Nievem museli čelit ztrátě již 30 sekund. Teplota těsně pod vrcholem dosahovala 32 stupňů Celsia. Roman se držel ve větší skupině se ztrátou 1:30 minut.

2 kilometry před koncem činila Contadorova ztráta 50 sekund.

1 km před koncem již Quintana nedokázal akceptovat Froomovo tempo, Contador ztráta 1:15 minut a Christopher Froome si dojel pro etapové prvenství. Nairo Quintana druhý, obléká po Kwiatkowském bílý trikot v soutěži o nejlepšího mladého jezdce do dvaceti pěti let. Nieve dojel jako třetí a Kreuziger (5. místo) společně s Contadorem (6. místo) hned za ním.

Puntíkatý dres: držitelem díky vítězství etapy je Froome, za ním Nieve a potom až dosavadní král hor Pierre Rolland.

Zítra čeká cyklista druhý den volna.

Pořadí 15. etapy Tour de France 2013

1. FROOME CHRISTOPHER (SKY): 05h 48′ 45“
2. QUINTANA ROJAS NAIRO (MOV): 00′ 29“
3. NIEVE MIKEL (EUS): 01′ 23“

Průběžné celkové pořadí Tour de France 2013

1. FROOME CHRISTOPHER (SKY): 61h 11′ 43“
2. MOLLEMA BAUKE (BEL): 04′ 14“
3. CONTADOR ALBERO (TST): 04′ 25“

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

14. 7. 2013 / Reportáž / Autor: fv-admin

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »