Horké počasí a běh – 1. díl

Horké počasí a běh – 1. díl

Lidský organismus je jedinečný v tom, že se po vhodné adaptaci, tréninku a péči dokáže vypořádat s vysokými i s velmi nízkými teplotami. A ne nadarmo se říká, že neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený běžec. Věřte tomu, je to tak, i když některé teploty dokáží pěkně znepříjemnit běhání nebo pro někoho dokonce můžou být výmluvou, proč neběžet v ten určitý den (nebo měsíc) vůbec. To však neznamená, že je běh v teplém počasí pro každého! Je důležité vždy zvážit svůj aktuální zdravotní stav, kondici, zkušenosti a pocity – a pokud se vám zdá, že by vám běh v teplém počasí neudělal dobře, dejte na svůj vnitřní radar a raději ve velkém vedru neběhejte. Cílem tohoto článku je však nastínit, kdy lze celkem v pohodě běhat i v letních měsících a co je nutné si pohlídat.

O tom, že lze běhat za každého počasí, nám mohou leccos napovědět některé závody, které probíhají za extrémních podmínek. Jako třeba Badwater ultramaraton, který nejen díky své délce 217 kilometrů patří mezi nejtěžší ultramaratony na světě. Tento legendární závod vede Údolím smrti v americké Kalifornii. Je to nejsušší a nejteplejší místo celé Severní Ameriky, přičemž se závod běží právě v červenci, v nejteplejším měsíci v roce. Běžně se tak běžci musejí potýkat klidně i s 40–50 stupni Celsia.

Zpomalte a kontrolujte si tep

V tomto ročním období je právě horké počasí velmi aktuální, a to nám léto teprve začalo. Proto v tomto článku připomeneme několik tipů a zásad, podle kterých se dá běhání v letních měsících v pohodě zvládnout, aniž by hrozila nějaká nepříjemnost nebo újma na zdraví.

Každý má svou „ideální teplotu na běhání“ jinde. Někomu se nejlépe běží v 5°C, dalšímu v 10°C nebo 20°C. Je dobré si uvědomit, že teplota je při běhání a při jakékoliv jiné sportovní aktivitě velmi důležitým a významným faktorem. Nebudeme se zde zabývat velmi nízkými teplotami, protože ty v této letní době nehrozí, a probrali jsme je již jinde.

Pokud bude teplota vyšší, než ta, na kterou jste běžně nastavení, a která vám vyhovuje nejlépe, okamžitě to poznáte a budete běžet pomaleji. To je ale naprosto normální, vaše tělo není zvyklé na takové výkyvy teplot a chvíli mu bude trvat, než se „přepne“ na správný režim.

Když běháte v letních měsících ve vyšší než „normální“ teplotě, budete běžet zákonitě pomaleji – nesnažte se proti tomu bojovat a zbytečně nezrychlujte, zamezíte tím přehřátí organismu a dehydrataci. Pokud se vám bude zdát, že běžíte pomalu (v horkém počasí), vždy bude nejlepším ukazatelem váš tep! Vy sice poběžíte pomaleji, ale váš tep bude takový, jaký má být, což je naprosto v pořádku a naopak, kdybyste běželi zbytečně rychle a měli o dost vyšší tepovou frekvenci, je to špatné a musíte zpomalit a zároveň srovnat vše do normálu. jinak byste zbytečně ohrožovali své zdraví.

Na druhou stranu je běhání v teplejším počasí také v něčem přínosné. Naučíte se v něm běhat a poznáte své hranice, které nesmíte překročit. Rychle poznáte, kdy a jak před během / po běhu pít nebo jakou držet při běhu rychlost. Zároveň vás už nepřekvapí teplé počasí např. na závodech. Prostě získáte potřebnou praxi a tu taky bez problémů využijete.

Problém může být v tom, že si někdy při běhání v horku ani neuvědomíte, za jak krátkou dobu v těle dojde k nahromadění obrovského množství tepla. Důsledky na sebe nenechají dlouho čekat a začnete cítit náhlou horkost spolu s velkým pocením. Proto je důležité to hlavně ze začátku běhu nepřehánět s počátečním tempem. Nechcete totiž, aby se vám základní tělesná teplota zvýšila příliš rychle, protože na to organismus začne reagovat pocením, což je mechanismus, který teplotu snižuje. Přílišné pocení však vede k dehydrataci a ke ztrátě minerálů a soli. Vysoká teplota v těle rovněž způsobí rychlé rozptýlení krve do všech tkání, čímž se sníží výkon ve svalech, protože ty pro svou činnost potřebují co nejvíce krve přenášející kyslík.

Vyberte si pro trénink vhodnou denní dobu

Negativní účinky horkého počasí při běhu lze snížit či zcela eliminovat tréninkem v jinou denní dobu, než na kterou jste zvyklí.

Nejvýhodnější je běhat ráno před východem nebo těsně po východu slunce, či dopoledne do cca 10:00 hodin. Teplota vzduchu není tak vysoká a bude se vám běžet skvěle. Rovněž lze dobře odtrénovat k večeru po 19. hodině. V červnu a červenci je venku dlouho světlo, takže i tohoto pohledu je to ideální.

Zásady pro běhání v horku

Pokud přesto musíte vyběhnout i velkém teple, například při závodě, nevadí. Dá se běhat v pohodě i nad 25°C, když si pořádně pohlídáte následující body a doporučení:

  • Nezapomínejte na pitný režim. V letních měsících je obzvlášť důležité dodržet pitný režim 2,5–3,5 l nejlépe neochucených tekutin. V průběhu celého dne pravidelně pijte a také před během a po běhu na to nezapomeňte. Více o pitném režimu zde.
  • Pokud běháte delší tratě, je dobré si vzít nějaké pití s sebou a občas se v menších množstvích napít.
  • Noste lehké a vzdušné oblečení, nejlépe z funkčních materiálů, které dokážou odvádět pot a ochladit vás.
  • Neběhejte v příliš vysokém tempu, myslete na svoji tepovou frekvenci a pokud se nebudete cítit dobře, tak zpomalte nebo přejděte do chůze.

Nedovolte horkému a teplému počasí, aby vám pokazilo požitek z běhání, stačí, když se budete řídit těmito základními radami a hlavně se tím, co dobře nejlépe znáte, svým vlastním tělem.

Zajímají vás další informace o horkém počasí a běhání? Přečtěte si druhý díl tohoto článku Horké počasí a běh – 2. díl.

Poprvé publikováno: 28. 5. 2008

Napsat komentář – 5 komentářů

Horké počasí a běh – 1. díl – 5 komentářů

  1. Víťa napsal:

    Nezlob te se na me, ale kdyz je nejaky velky horko ci parak, tak jen blazen muze behat v takovem horku, bud zacnu z brzy z rana nebo navecer treba kolem 20:00hod. V tech horkach ma clovek byt ve stinu, u vody ale ne na slunicku:)

  2. admin napsal:

    Ano, sám ve článku uvádím, že nejlepší je běžet před, při nebo těsně po východu slunce. Ale ne vždycky to tak každému může vyjít… Jinak vždycky není tak horko, třeba v průběhu odpoledne, takže záleží na počasí daného dne… Jinak doporučuji si přečíst pokračování tohoto článku na https://behame.cz/82/horke-pocasi-a-beh-2/.

  3. Dooma napsal:

    Já mám třeba nejraději tréninky v horku. Trénink by neměl trvat příliš dlouho a musím u toho hodně pít, ale osobně mi to dost vyhovuje. Obzvlášť na závod mám nejraději fakt hicáky:-)

  4. admin napsal:

    A to jsem si myslel, že jen já mám rád běhání v horku 🙂 Opravdu to pro mě není žádný problém a proto si také myslím, že je to (hlavně u závodů) velká výhoda.

  5. pechov napsal:

    Zdravím Vás, plně souhlasím s autorem článku. Já mám 54 a běhám pravidelne už „nějaký rok“, ne závodně, jenom pro sebe. V létě mi všichni vyčítají, že běhám v horku, ale mně vyhovuje běhat kolem oběda a těsně po obědě. A podle toho jak se mi běží mám různé tratě od 10 do 20 km. A musím říct, že si to pěkně užívám. Baví mě dělat extrémy a tak v zimě nejraději běhám když mrzne, fouká vítr a padá sníh. Ale nemám rád když prší.
    Ale tak jak to je napsáno v článku, kdo pravidelně sportuje, tak zná svoje tělo a měl by vědět a hlavně cítit, co si může a nemůže dovolit. A proto všem kteří sportují i kteří nesportují přeji krásné dny.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »