Jak začít běhat

Jak začít běhat
1. 3. 2008 Začátečníci

Autor: fv-admin | Přečteno: 158 166x

V úplně prvním článku na webu behame.cz budu psát o tom, jak i úplný začátečník a „nesportovec“ může začít běhat. Pokud jste nikdy nesportovali nebo jen velmi málo a chtěli byste to napravit, pak je pro vás běh správnou volbou. Samozřejmě záleží na vašem věku, celkové kondici a také na váze. Pokud máte nějaká kila navíc, tak byste to ze začátku neměli přehánět. Při větší tělesné hmotnosti se mohou při intenzivnějším pohybu poškozovat klouby a celkově byste se nemuseli cítit zrovna dobře. Proto se ze začátku doporučuje např. rychlá chůze, která je opravdu důležitá, nebo alternativní druhy pohybu. Především se jedná o cyklistiku, plavání či příjemné chvíle ve fitku s přáteli: posilování s vlastní vahou nebo trochu spinningu vám rozhodně neuškodí.

Pokud vás problémy s nadváhou netrápí a máte chuť si vyběhnout – neváhejte.

Proč začít vůbec běhat?

  • zlepšíte svou celkovou fyzickou i psychickou kondici
  • běhání je skvělý nástroj na hubnutí
  • budou se Vám lépe překonávat stresové situace
  • posílíte srdce a imunitu
  • zlepšení spánku
  • budete se cítit skvěle

Negativní stránky téměř neexitují (při vhodných dispozicích a dobrém zdravotním stavu) a jestli ano, tak jsou zanedbatelné oproti přínosu pro váš organismus a celkovou pohodu.

Na začátek je velmi důležitý výběr obuvi. O běžeckých botách zde můžete naleznout rubriku, která se přímo na ně specializuje a v budoucnu budou přibývat i specializované články zabývající se výběrem obuvi a především testováním kontkrétních značek a modelů bot.

Pokud jste si vybrali kvalitní běžecké boty, nic Vám nebrání „vrhnout se“ na svůj první běh. Pokud máte tu možnost, doporučuji ze začátku běhat spíš na lesních cestách, ale jestli tuto možnost nemáte, můžete rovnou na asfalt. Ani ne z důvodu, že na povrchu lesních cest trochu šetříte klouby (poněkud se povrchy, po kterých se běží, přeceňují), ale hlavně z toho důvodu, že vám to pomůže hned ze začátku najít v běžecké rutině další rozměr. Být v přírodě a prohánět se po lesních cestách je mnohem lepší pocit, než když vyběhnete na pár koleček kolem betonového sídliště.

Připravte se na skutečnost, že první běh nemusí být ideální. Naprostá hloupost je myslet si, že uběhnete poprvé desítky kilometrů za světový čas. Na počet kilometrů se nedívejte, důležitá je doba, po jakou danou pohybovou činnost vykonáváte. Nikdy si běh nezamilujete, pokud vyrazíte jak smyslů zbavení a po 2 minutách se celí udýchaní svalíte do trávy. Musíte běžet pomalu a minimálně 30 min (i s rychlou chůzí), doporučuji však aspoň 45 minut. Postupně se budete zlepšovat a vaše běžecké schopnosti se vylepší.

První „pre-běžecký“ plán:

Dejme tomu, že jdeme poprvé běhat a jako cíl si vytyčíme 30 minut běhu střídaný s rychlou chůzí. Nejlépe 4 krát týdně opakujeme tento postup a časem na sobě pozorujeme větší či menší zlepšení. Po této iniciační fázi poté zvyšujeme naběhaný objem a intenzitu tréninků podle našich individuálních dispozic a cílů.

Těch 30 minut se může zdát trochu moc, ale 5 min před začátkem se jen mírně protáhněte, rozehřejte nebo začněte rychlou chůzí. Nedělejte žádný složitý strečink, ale pomalým protažením byste měli tělo připravit na to, že se v dalších minutách bude běžet. Dalších 5 minut pokračujte rychlou chůzí nebo velmi pomalým během. Pravidlo číslo jedna: Snažte se dýchat nosem. Využijete tak větší kapacitu plic a lépe naložíte s energií, nehledě na to, že se tím připravujete na podzimní a zimní období, ve kterém se při dychání nosem v mnoha ohledech úspěšně ubráníte nachlazení. Pokud to „neudýcháte“, nevadí (sice byste měli, pokud ne, běžíte nad vaše aktuální možnosti). Zvolněte a znovu přejděte do chůze. Opakujte celých 30 minut a nakonci nezapomeňte zvolnit a vyloženě zbytek trasy vyklusat nebo opět přejít do rychlé „zvolňovací“ chůze.

Závěr: Rady v tomto článku by vám měly pomoct do začátků běhání. Buďte trpělivý, udělejte si čas a pravidelně běhejte (popř. střídejte běh s chůzí). Postupem času budete sledovat, jak se zlepšujete.

Hodně stěstí.

Sdílet článek na facebooku

Hodnotit článek

(91 hlasů, průměr: 4,42 z 5)
Loading...Loading...

Jak začít běhat – 41 komentářů

  1. Jak jsem začal běhat | Zápisník KP napsal:

    […] Čekal jsem lapání po dechu a brzkou únavu. Nic z toho se ale nedostavilo. Držel jsem se rad zkušených a nesnažil se hned urvat rekord. Naordinoval jsem si 30 minut běhu indiánským stylem, tedy běh […]

Napsat komentář

Kontrolní text
*