TdF 2013: Ve 13. etapě Froomovi nadělili 70 vteřin, vítězem Cavendish

12. 7. 2013 Cyklistika

Autor: fv-admin | Přečteno: 4 710x

Ač se zprvu zdálo (délkou, profilem), že nás čeká další nepříliš „zajímavá“ sprinterská etapa, silných větrných podmínek panujících již ze začátku od města Tour využil tým Saxo-Tinkoff, rovněž tým Marka Cavendishe a ukrojili Froomovi z jeho náskoku hned 70 vteřin, Contador je už předběžně třetí se ztrátou 2:45 minut.

Mark Cavendish a jeho tým (OMEGA PHARMA-QUICK STEP) s přispěním Saxo-Tinkoff nasadili obrovské tempo a v průběhu celé etapy jej dokázali udržet. Rozhodující moment přišel přibližně 30 kilometrů před cílem, kdy SKY již nedokázalo na další z nástupů adekvátně zareagovat. 12 km před cílem měl třetí muž v pořadí Valverde již 7 minut ztráty, skupina s Froomem 40 vteřin. Je to opravdu jubilejní Tour de France a již se začíná ukazovat, že Froome nebude mít rozhodně vítězství zadarmo a už vůbec ne automaticky. Už podruhé se nemohl spolehnout na svůj tým a to, co se stalo v druhé Pyrenejské etapě, tedy nebyla asi výjimka. 5 km před koncem ztrácel již minutu a v závěru kvůli obrovské rychlosti pro spurt konečných 70 vteřin.

Ve vedoucí skupině tahal motor 5 jezdců Saxo-Tinkoff, Cavendish, Sagan, Mollema a další. Cavendishovi se podařilo postupně setřást všechny největší konkurenty (Kittel – takže v závěrečném finiši se s ním vůbec nepočítalo, Greipel – ten zůstal ve skupině s Froomem).

Největší rána postihla Valverdeho, před dnešní etapou byl na průběžné 3. pozici a po dojetí do cíle s velkou ztrátou se mu pravděpodobně cesta ke stupínku vítězů zcela uzavřela.

Dnes se jela velmi rychlá etapa (přes 47 km v hodině) a byla to fantastická podívaná. Takovou etapu jsme na Tour již dlouho neviděli, je očividné, jak jezdci moc chtějí ještě zvrátit celý průběh a bojují. Celou dobu se ve vedoucí skupině držel i Roman Kreuziger a je na celkové 4. pozici!

Mark Cavendish s přehledem zvítězil v závěrečném sprintu (25. vítězství celkem), Peter Sagan opět druhý.

Pořadí 13. etapy Tour de France 2013

1. CAVENDISH MARK (OPQ): 03h 40′ 08“
2. SAGAN PETER (CAN): 00′ 00“
3. MOLLEMA BAUKE (BEL): 00′ 00“

Průběžné celkové pořadí Tour de France 2013

1. FROOME CHISTOPHER (SKY): 51h 00′ 30“
2. MOLLEMA BAUKE (BEL): 02′ 28“
3. CONTADOR ALBERTO (TST): 02′ 45“

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*